Etetés

  • 965 válasz
  • 419325 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #210 Dátum: 2015. Július 15. 20:08 »
Mézet etetnék vissza. Elmondaná valaki, hogyan hőkezeljem, és mennyire hígítsam beadás előtt?!
köszönöm

Re:Etetés
« Válasz #211 Dátum: 2015. Július 15. 20:44 »
Beez!
Mézet etetnél vissza?
Soha ne tedd!
Cefrébe, befőzéshez, esetleg szörpök édesítéséhez(szűrés után) kiváló.
A nyúlós melegágya a mézzel való etetés.
A méz felforralásával sem tudod 100 %-ig a bajt megelőzni.
Veszélyes, nem ajánlom.
Ennyire nem szabad kicsinyesnek lenni.
Bocs, de másként nem tudom elmagyarázni, puncsolni meg nem szeretek.
Üdv:Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #212 Dátum: 2015. Július 18. 22:30 »
Ma néztem a méheimet, kiterjedt szép fiasok vannak, de virágporkoszorú szinte semmi. Valamit csinálnom kell, mert különben a családok össze fognak esni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #213 Dátum: 2015. Július 19. 14:51 »
Köszönöm elnök úr a tanácsot.
Jobb lesz megfogadnom, fő az egészség.  :-\

Re:Etetés
« Válasz #214 Dátum: 2015. Július 20. 17:02 »
Ma néztem a méheimet, kiterjedt szép fiasok vannak, de virágporkoszorú szinte semmi. Valamit csinálnom kell, mert különben a családok össze fognak esni.

Az előző évek hasonló időszakához képest sokkal kiterjedtebb a fiasítás a fészekben. Sok családnál a szélső fészeklépek kivételével minden fias (1/2 NB, fészek 2 fiókon). Ha lenne még érdemi méhlegelő, akkor ezek a családok vígan termelnének. Sajnos a mostani kánikula nem ezt vetíti előre, de talán lesz még kellemes meglepetés. Ha nem, akkor hosszú etetési időszak előtt állunk.

Re:Etetés
« Válasz #215 Dátum: 2015. Július 26. 06:59 »
A méhészet életforma. Nem is értem hogy lehet így belemerülni a méhészeti fórumokba hogy az embernek köze sincs az egészhez. Én biztos nem tudnék és időm sem lenne pl. kertészeti fórumokra feljárogatni -évek óta- csak hogy ott idegeneknek futtassam magam hogy micsoda szaki is vagyok.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #216 Dátum: 2015. Július 26. 10:09 »
Ezt szépen és kevésbé szépen, többször elmondtuk neki, de nem hallgatott a jó szóra. Jobb lenne, ha Tomipapa, Arisztaiosz, Petronius arbiter elhallgatna és csak a kertészetével foglalkozna. Mivel ennyire nem hallgatott a szóra, ezért gondoljuk, hogy valahogyan jutalmazzák szegényt és tuningolják is. Pedig nem kéne, mert több kárt okoz az OMME IB EB ETB tekintélyének is, mint amennyi vélt hasznot hajt.

Most itt tartunk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #217 Dátum: 2015. Augusztus 03. 08:37 »
Valamivel kedvezőbbek voltak a körülmények, a méheink szempontjából, az elmúlt évekhez képest. Nem volt hosszantartó hordástalanság.  A napraforgó elhúzódó virágzása is jól jött, még mindíg csipegetnek rólla. Így nem is csoda ha jobb állapotban vannak. Virágpor gondunk errefelé nem szokott lenni, illetve mégis mert többnyire sok van belőle, és odakell figyelni ilyenkor hogy ne rekésszék be vele a fészket. Etetést, szokásosan majd aug 20 tájékán  kezdem, ha csak hamarabb nem szükséges.

Re:Etetés
« Válasz #218 Dátum: 2015. Augusztus 03. 13:22 »
Az idő enyhülésével átnéztem a családokat. Jelenleg 6, 7 és 8 NB kereten van kiterjedt fiasítás. A tenyérnyi fias kereteket nem számoltam bele, ezeket kivettem a fészekből, csak telelésre alkalmas kereteket hagytam bent. Napos petéből arányaiban érezhetően kevesebb van a többi fiasításhoz képest, ezért augusztus 1-én megkezdtem a serkentő etetést, napi 4 dl 1:1 arányú sziruppal. Ezt két hétig adom a családoknak, a sorozatfüstöléssel egy időben. A hónap közepén felmérem az élelemkészletet, és a fészek mögé választódeszkát teszek. A választón túli keretekből áthordatom a mézet, és ahol kell nagy adagokban etetek is, így legkésőbb szeptember elejére bent lesz a telelő élelem.

Re:Etetés
« Válasz #219 Dátum: 2015. Augusztus 03. 20:06 »
Adamez 2!
Ezek a méhcsaládok szépek.
Ezt a mondatodat, hogy kell értelmezni?
 "Ezt két hétig adom a családoknak, a sorozatfüstöléssel egy időben."
Mikor füstölsz, és mikor etetsz?
Ha hajnalban füstölsz, és este etetsz, nincs kérdésem.
Várom megtisztelő válaszod.
Üdv:Attila

Re:Etetés
« Válasz #220 Dátum: 2015. Augusztus 04. 07:36 »
Szia Attila, minden este etetek (serkentek), és háromnaponként füstölök, hajnalban. Üdv, Ádám

Re:Etetés
« Válasz #221 Dátum: 2015. Augusztus 04. 21:02 »
Teljesen jó!
Üdv:Attila

Re:Etetés
« Válasz #222 Dátum: 2015. Augusztus 12. 08:02 »
Etetés, vagy serkentés?
Tisztelt Méhészek!
Ebben a kánikulában óriási vízigénye van a méhcsaládoknak!
Ezt egyszerűen ki is próbálhatjátok.
Lazán öntsétek "nyakon" őket egy pohár vízzel, pár perc alatt a hírét sem látjátok.
Én most még etetésről nem beszélnék, inkább serkentésről.
A kettő között van különbség, sokszor az etetés-serkentés ugyan azt az a célt szolgálja, hogy a méhanya intenzívebben petézzen.
Az etetéssel vigyázni kell, mert túl is lőhetünk a célon.
Most még azért kell nyomni a gázt, hogy minél nagyobb kiterjedésű legyen a fiasításunk, és nem szabad az anyákat (még) etetéssel kiszorítani.
Taktika a következő, de ezt sok szakelőadó is vitatja, amit most megfogalmazok.
Alap dolognak tartom, hogy a méhcsaládokat soha, az-az soha nem szabad "kopaszra" pergetni!
Különösen igaz ez a napraforgóra.
A napraforgó előtt a mézkoszorúban nyári mézek is maradtak (hárs-selyemfű-facélia-gyalog akác stb.)
Erre hordtak rá napraforgót, és most a szerencsésebbeknek némi szilidágót.
A fias keretek körül mindig otthagyom a napraforgó pergetéskor a mézkoszorút.
Ezt abban a pillanatban döntöm el, amikor szedem el a mézet, hogy mi marad és mi kerül pergetésre.
A tenyérnyi fedett fiasok, és mellette csurig mézesek mennek nálam is a "ringlispílbe".
Olyan 6-8 keret maradt meg a fészeknek, és ezeket tűztem meg sötét színű lépekkel.
Most serkentek, és nyalakodás is van a szolidágóról, de ettől fontosabb a friss virágpor.
A serkentés azt jelenti, hogy valójában édes vizet kapnak a családok, minden nap!
Este 4 decit.
Ez 1kikó cukrot és 3 liter vizet jelent, ezt jól meglocsolom ecettel.
Porcelán fehérek az álcák, és úgy petéznek az anyák mint a sicc.
Az egyik "OMME guru" azt hirdeti, hogy a napraforgó végén szárazra pergessük ki a méhcsaládokat, majd azonnal kezdjük el az etetést.
Én ezzel maximálisan nem értek egyet!
Néhai Szalay Laci bácsi mondta még egy Szekszárdi Méhészklubon, hogy a cukor az csak arra jó, hogy a méhcsalád vegetáljon, valójában egy túlélő csomag.
Nincsenek benne ásványi anyagok, amely az egészséges méhcsalád fejlődésének az alapja.
Tehát a telelő élelem úgy áll össze nálam.
A mézkoszorú vegyes virágméz, alatta majd később, a kristálycukros feletetésből származó méhtakarmány.
Ezen szépen télen elvegetál a méhcsalád, és amikor beindul az élet tavasszal (február-március fordulóján) na akkor beleérnek a természetes mézkészletbe.
Véleményem szerint aki csak azt veszi figyelembe, hogy a cukor 180 forint, a virágméz meg 800, nagyon rossz úton jár.
Először a méhek, utána jöhet a "biznisz"!
Nagyernyei Attila


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #223 Dátum: 2015. Augusztus 13. 08:25 »
Vannak érvek a cukor használata mellett és ellen is. Ezek közül csak az egyik, hogy a répacukorból készült kristálycukor nem tartalmaz elég ásványi anyagot a méhek egészséges életéhez. Ez még nem lenne olyan nagy baj, hiszen a besilózott virágpor bőven többet tartalmaz, mint a szükséglet. A nagyobbik baj a cukorsziruppal az, hogy ha megméritek a savtartalmát, akkor pH 8-8,5-öt mutat, holott a méhek által begyűjtött nektár legnagyobb része pH3-4,5  közötti. Pont az szokott lenni a baj a hígan pergetett repcével, hogy a legkevésbé savas, ezért hajlamos egy csendes erjedésnek indulni. Ugyanez következhet be a túl gyorsan beadott répacukorsziruppal is. Nagyon fontos ezért, hogy a beadott répacukornak legyen ideje keveredni a begyűjtött nektárral és legyen ideje érlelődni felhasználás előtt. Ugyanis nemcsak az etetés ideje alatt begyűlő nektártól savasodik a lépekben az élelem, hanem a méhek által hozzáadott enzimek és a lépekben töltött idő miatt is.

Tehát az elhúzódó, de időben (fecskék elrepülése előtt) befejezett szirupadagolásnak rengeteg előnye van. Megfelelő mértékben lebomlik a répacukor. Elég savas lesz a pH-ja, ahhoz, hogy megfelelő téli élelem legyen. Keveredik a bejövő nyár végi nektárral. Gyűlik hozzá elégséges silózásra alkalmas virágpor.

Aki a fecskék elrepüléséig szorgosan dolgozik, annak nem lesz éhezés miatt elpusztult méhcsaládja se télen, se tavasszal.

Kitartás tehát! Jó erőt, egészséget és türelmet tehát a nyár végi naponkénti munkához.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Etetés
« Válasz #224 Dátum: 2015. Augusztus 13. 08:40 »
N.Attila!
Írnál néhány sort az új masinádról?
Úgy láttam elektronika vezérli a bejuttatott szirup mennyiséget!?
Hogy működik?
Mennyi időn belül tudod bejuttatni a kaptárba töltőpisztolyon keresztül?
Van hátránya?(el kell mosni minden használat után?)
Hány literes a tartály?

Talán ennyi elég lesz :D

Üdv: Z
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.