Etetés

  • 965 válasz
  • 417924 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #135 Dátum: 2015. Február 03. 16:21 »
Sziasztok ! Én úgy tudom, minden méh kaptárban megvan a nyúllos . baktériuma , vagy értsd jól . De valami miatt  hirtelen elszaporodik , rendben . De az állományodban nem alakult ki a fertőzés .  Szóval  a kipergetet kereteket nem teszed vissza nyalatni , hanem,,,,,,,. Mit csinálsz velűk ?  Te is éppen úgy lehetsz hordozó , mint bármilyen szerszámod . A kaptárjaidat  ki égeted , /fertőtlenited / a kereteket ha olyan el égeted a viaszt ki olvasztod . Nem értem hol itt a hiba  , a mézét pedig nem adhatom oda mert fertőz ! De tavaszal mézes kereteket adok a családoknak vagy nyáron ?  Nincs itt valami hiba ?  Űdv .  Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #136 Dátum: 2015. Február 03. 16:55 »
Természetesen van kockázat abban, ha a méhcsalád nem a saját mézeslépjét kapja meg tavasszal serkentésre.

Tudomásul kell venni, hogy a méhek számára a legnagyobb méhegészségügyi kockázat maga a méhész.

Néhány évvel ezelőtt írtam is egy nagy cikket a Méhészet folyóiratban. Ki is akadt rajta az úri közönség rendesen.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #137 Dátum: 2015. Február 03. 17:17 »
Én mézet sohasem etetek vissza a korábban elhangzottak miatt. Viszont a lépek a saját méhészetemben cserélődnek a családok között. Ez tény. A legnagyobb kockázat az olyan dolgokban van ha pl. egy felvásárlótól kapott cserehordóba pörgeted a mézet és abból etetsz vissza...

Re:Etetés
« Válasz #138 Dátum: 2015. Február 03. 18:04 »
Természetesen van kockázat abban, ha a méhcsalád nem a saját mézeslépjét kapja meg tavasszal serkentésre.

Tudomásul kell venni, hogy a méhek számára a legnagyobb méhegészségügyi kockázat maga a méhész.

Néhány évvel ezelőtt írtam is egy nagy cikket a Méhészet folyóiratban. Ki is akadt rajta az úri közönség rendesen.

A méhésztanfolyamon javasoltam, hogy két kaptár között kezet kéne mosni!  ;-)
Hát megtudtam, hogy mit érezhetett annak idején Semmelweisz Ignác.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #139 Dátum: 2015. Február 03. 19:45 »
QUQURIQ!!!

Ez volt Puska kérdése!

"Mézet visszaadni tilos, bármilyen formában is!!!"
Pergetés után mit csinálsz a mézes kerettel?

Litteare! írta…

Kiskakas!
Valójában nem válaszoltál a kérdésre. Mit csinálsz a pergetés után a kipergetett, de valamennyi mézet még mindenképpen tartalmazó keretekkel? Ha nem minden család a saját kereteit kapja vissza, akkor így is terjed-terjedhet a fertőzés. Ezzel illik szembenézni. :)

(össze -vissza kerülnek a keretek ezrei  és afiókok százai a családokhoz)!

Most a Kiskakas jön, vagy megy…
A Kakas dúcban, (kaptárban) illik minden vizsgálatkor keresni a horpadt sejteket, a meszes bábokat, a tömlősödést, az Varroát, meg mi szemnek és szájnak ingere!
Nincsen csere hordós etetés, cserehordós nyalatás, fedelezés visszaetetés, szabadon hagyott keretek kinyalatása, fedelezés szabadban kinyalatása, szabadban szirup etetés, virágpor visszaetetése, őrölve, lepényben,
MIND, MIND, MIND  AZ ÉLELEM VISSZAADÁSÁVAL VAN ÖSSZEFÜGGÉSBEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ellen példa!
Gyékénypárnák, takarófóliák, etető tálcák, etető keretek, anyarácsok, szöktetők, oldal szűkítők, anyazárkák, cumis etetők!
Ezek akkor mind, mind veszélyforrásai lehetnének a nyúlósnak!
De! Nem azok!
A nagy méhészetekben rendszeresen átcserélődött keretek ezrei, fiókjaink százai miért nem fertőznek???

(átvizsgált családok, minimális méz mennyiség a keretekben)!

Miért az elhanyagolt, méhészetekben, ÉS KÖRNYÉKÜKÖN ÜTI FEL A FEJÉT A NYÚLÓS???????
Igen, lehet, hogy nem is tudjuk, hogy határértéken van a nyúló spóráinknak a száma, de helyesen méhészkedünk, meg áll a spórák szaporulata, a méheink tisztító ösztönei, saját maguk megküzdenek azzal amivel mi csak már lánggal tudunk megszüntetni…
De a bőséges spórás visszaetetés spórák millióival örvendezteti meg a befogadó családokat!
A lavinának csak el kell indulni, minimális vektori iránnyal, és a völgy alján, ott vár a pokol…

A nyúlóst nem igazán szerető Kiskakas!
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 03. 20:13 írta kiskakas »

Re:Etetés
« Válasz #140 Dátum: 2015. Február 03. 20:03 »
A lavinának csak el kell indulni, minimális vektori iránnyal, és a völgy alján, ott vár a pokol…

Kiskakas!

Érteni vélem a kérdéskört. Ez mellet azonban kénytelen vagyok megjegyezni, hogy továbbra sem válaszoltál a kérdésre:

 „Mit csinálsz a pergetés után a kipergetett, de valamennyi mézet még mindenképpen tartalmazó keretekkel?” :)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #141 Dátum: 2015. Február 03. 20:17 »
QUQURIQ!!!

Littera!

Tudom, hogy Te csak a jogi nyelvet érted, inkább így fogalmazok, hogy kérdésedre megkapjad a választ!
Negyedik bekezdés,

"(össze -vissza kerülnek a keretek ezrei  és a fiókok százai a családokhoz)"!

Ez így működik nálam 32 éve, de másnál is!

A Kiskakas!

Re:Etetés
« Válasz #142 Dátum: 2015. Február 03. 20:18 »
Ha nyúlós család 1 keretét odaadod 1 másik családnak, csak azt az 1-et fertőzöd meg, de ha nyúlós családtól pergetsz, és az összeöntött mézzel készítesz lepényt, amelyet az egész állománynak odaadsz, akkor az egész állomány fertőződhet.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #143 Dátum: 2015. Február 03. 20:21 »
QUQURIQ!!!

Kinek írod ezeket Mortimer?
Mert két napja csak arról írok, hogy tilos mindennemű visszaetetés!!!

A Kiskakas!

Re:Etetés
« Válasz #144 Dátum: 2015. Február 03. 20:40 »
Sziasztok!


Szerintem egy nem etetünk mézet,kimosott fedelezést,semmi egyéb fertőző dogot mivel éppen elég sok tapasztalati tőke támasztja alá azt hogy ez vita tárgyát képezze.UFF!!!


ÜDV:Crazy Horse


*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #145 Dátum: 2015. Február 03. 20:43 »
QUQURIQ!!!

Littera!

Bocsika!  (lemaradt a végéről)!
Azt elfelejtettem megírni, hogy ha egy vándor helyen egy olyan gondos kollegával kerülök közelbe, aki a fedelezést visszaetette, és a nyúlós úgy nyúlik a kaptáraiban mit a szájba a rágógumi, én is megkapom az ajándékot Tőle! (nyúlóst)

Kiskakas!

Karcsinak meg 1000% igaza van!

« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 03. 21:00 írta kiskakas »

Re:Etetés
« Válasz #146 Dátum: 2015. Február 03. 20:46 »
QUQURIQ!!!

Littera!

Tudom, hogy Te csak a jogi nyelvet érted, inkább így fogalmazok, hogy kérdésedre megkapjad a választ!
Negyedik bekezdés,

"(össze -vissza kerülnek a keretek ezrei  és a fiókok százai a családokhoz)"!

Ez így működik nálam 32 éve, de másnál is!

A Kiskakas!



Amikor először olvastam a választ, akkor ez még nem volt benne. A hozzászólásom után 10 perccel javítottad a Tiedet, ez jogi nyelven szólva egyszerű hamísítás. Ilyet bizony nem szabad csinálni… :)

Egyébként rosszul tudod, hogy csak a jogi nyelvet értem, több mint tíz éve rendelkezem méhész szakképesítéssel, valamint egyéb teendőim mellett van egy százas állományom is, szintén több mint tíz éve.   

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #147 Dátum: 2015. Február 03. 20:53 »
QUQURIQ!!!

Littera!

A javítás tényleg igaz, csak egybe írtam a "keretek ezreit"!

Nem is vontam kétségbe a méhész tudásodat, de szerintem Te sem teszel vissza minden keretet a saját családjához, ha rakodós vagy!
A fekvősöknél tudom, hogy van aki visszateszi.
Ha rakodós is vissza teszi, nem nagyüzemi, inkább akkor fekvőzzön!

Kiskakas!


Re:Etetés
« Válasz #148 Dátum: 2015. Február 03. 20:57 »
Persze, nálam is keverednek a keretek, félkeretes rakódóval méhészkedem. Ez is egy rizikó faktor. Tudtam a választ is. :)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #149 Dátum: 2015. Február 03. 20:59 »
QUQURIQ!!!

Biztos voltam benne, de a kezdőknek jó volt ez a kis intermezzó!

Kiskakas!