Etetés

  • 965 válasz
  • 418051 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #120 Dátum: 2015. Február 02. 21:43 »

QUQURIQ!!!

Puska!

Mindent leírtam amit kérdeztél, úgy látszik nem olvastad el.
Igen a gyúrt lepénye is tilos a méz...
Nem lehet fertőtleníteni!
A Példát is leírtam.
Igen, jól írod!
A fias lépek is és a pergetett lépek is fertőzhetnek, ha a donor család fertőzött.
Minden kaptárban ott lapulnak a spórák, csak a megfelelő élet körülményre várnak.
A nem fertőző családoknál a fias és az üres keretekkel is bővíthetsz minden baj nélkül.
Az újszerű nyúlós kaptárakat meg disznópörkölővel kell jó alaposan őz barnára kiégetni!
Soha nem ilyen fertőtlenített esetekben terjed, hanem az eldugdosott megmentett keretek, fedelezés visszaetetése, fertőznek újból!!!

A Kiskakas!

"Mézet visszaadni tilos, bármilyen formában is!!!
Egyik melegágy a nyúlósnak!
Öt évvel ezelőtt Bácsiskunban egy 150 családos méhész mézzel készített lepényekből gyúrt lepényt.
Szerintetek mi lett a vége?
Igen az egész állományban nyúlós.
Nem kell nagy ész ahhoz, hogy mi lesz a mézből amíg magas hőmérsékleten fertőtlenítjük a mézet.
Fekete égett karamell!
Az ecet meg melegítve mérgező.
Aki gyúrt lepényt csinál, csak a kukorica szirup jöhet számításba!
Most még nagyon korán van a gyúrt lepény beadása is!
Időjárás és hőmérséklet függő!
Ahol a fiasítás már megindult, ott még inkább hátráltatni kellene, nem késztetni az anyát a petézésre!
Csak az atka szaporításra jó a korai gyúrt lepény!
Februárban, még jöhet akár mínusz 15 C is! És mi lesz a beindított családokkal?
Erre válaszoljanak meg akik már betették a lepényeket…….

A kiskakas!"


Re:Etetés
« Válasz #121 Dátum: 2015. Február 02. 22:07 »
"Az ecet meg melegítve mérgező."
Pedig mennyi kajában megfőzik! Asszony meg akarsz mérgezni ;D :-[

Re:Etetés
« Válasz #122 Dátum: 2015. Február 02. 22:10 »
Részemről OFF!!!!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #123 Dátum: 2015. Február 02. 22:22 »
QUQURIQ!!!

Semmi gond, míg élünk tanulunk!
És reméljük, hogy sokáig tanulhatunk! ;D

Kiskakas!

Re:Etetés
« Válasz #124 Dátum: 2015. Február 02. 22:23 »
Kedves Puska6!

Részemről meg UFF Én meg beszélhetek neked ha a saját hülyeségedet fújod.

ÜDV Karcsi


UI:Ha komolyan is gondolod amit leírtál javasolnék egy indián nick nevet sokkal jobb lenne a puska6 helyett a GOLYÓSTOLL.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #125 Dátum: 2015. Február 02. 23:11 »
Puska6!

Nézem az adatlapodat. Hajdú származék vagyok, de eddig nem ismertem olyan 60 éves hajdút, aki ennyire nem figyel oda a jó tanácsokra, ahogyan te. Vagy javítsd ki az adatlapodat vagy gondolkodj el, mielőtt bármit leírsz.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #126 Dátum: 2015. Február 03. 03:30 »
Sziasztok!
Látom a méhcsaládok etetése slágertéma lett.
Tegnap a Szekszárdi Méhészklub vendége volt Kutasi Tamás.
Elmondta, hogy soha nem tesz cukorlepényt a méhekre, inkább keményem beteleltet.
Ebben a kérdésben, mint bármi másban teljesen kettészakadt a méhésztársadalom.
Vannak akik el sem tudják képzelni a méhészkedést lepényezés nélkül, és olyan nagyívű konyhafőnököket meghazudtoló receptúrák szerint készítenek lepényeket, hogy az ész megáll.
Akik a különböző tuningokat tartalmazó lepényezés hívei, véleményem szerint egy dolgot mind elvétenek.
Nem használnak kontroll méhcsaládokat. Ez azt jelenti, hogy automatikusan minden családnak adnak.
ŐK akkor döbbennének meg igazán, ha így kísérleteznének, semmivel nem maradnak el azok a méhcsaládok amelyek nem kapnak semmit.
Alapigazságnak tartom a sok mézen való teleltetést.
Ennyivel nem ússzátok meg, hogy itt abbahagyjam!
A sok méz egyik legfontosabb "cselekedete", hogy nem tudnak berobbanni az anyák, mert afiasítás ideje korán való kiterjedésének gátat szab a mézkoszorú! Úgy is mondhatnám, hogy a lép aljához közeledve egyre hidegebb van, így vontatottabb az anyák petézése! Hova frászba siessünk február elején?
Akik nem megfelelő mennyiségű mézzel teletek be, bizony ott ez nem igaz! A kicsi mézkoszorú hamar fogy, és a felső keretléchez közelítve a méhcsalád fészke egyre melegebb. Gondolom ezt nem kell megmagyarázni, hogy a meleg mindig fent van! Így az anyák bátrabbak, de ez a méhcsalád vesztét is jelentheti!
Ebben az esetben nincs mérlegelési lehetőség, cukorlepénnyel kell pótolni a hiányzó élelmet.
Viszont meggyőződésem, hogy ez a méhész vétsége!
Tehát a cukorlepény életmentésre jó, egyébként semmi kézzel fogható jelentősége nincs!
A bőséges mézkészlet biztonságot ad a méhcsaládnak, nyugalmat a méhésznek!
A kevés méz veszélyt jelent a méhcsaládnak, izgulhat a méhész!
Nagyernyei Attila

Re:Etetés
« Válasz #127 Dátum: 2015. Február 03. 08:23 »

Re:Etetés
« Válasz #128 Dátum: 2015. Február 03. 08:57 »
Most amikor olcsó a cukor, és szerencsére drága a méz. Nem értem, miért kellene forralt mézzel gyúrni a lepényt. Telített cukoroldatot kell készíteni citromsavval, olcsó és nincs fertőzés.
A másik nagy félelme a méhészeknek ez főleg fekvőkaptárban méhészkedőktől hallottam. Nem tudnak léputcát váltani a méhek, és éhen pusztulnak. Nos ehhez azért, nem kevés balszerencsés egybeesések kellenének. A fürt az élelem fogyásával először hátrafelé, majd oldalt "vándorol" a méz után Hosszantartó hideg, és még az is hogy pont akkor kellene léputcát váltaniuk. Ilyen okból, még soha nem pusztult méhem. Persze, az is igaz még csak 
18. betelelésemen vagyok túl. Bár ha elő is fordul, az nem lehet túl gyakori, és felmerül bennem a kérdés hogy valójában az lehetett a pusztulás oka?
A "rutinból" méhészkedők egyre rosszabb helyzetbe kerülnek, ma már az éghajlatváltozás, és az általánosan romló körülmények között már kevés az "így szoktuk mindíg csinálni". Ma az van előnyben, aki azt is tudja hogy miért. Az az, gyorsan tud válaszokat adni az új kihívásokra. De ugyanakkor, és éppen ezért nem végez felesleges költséges, műveleteket.

Kezdő éveimben, idős méhész ismerősöm csodálkozva nézte az etetőtepsim. Amely a keretek fölött helyezkedett el, a bakhátaitól megszabadított rostakeretek takarása alatt. Így a szirup egyszerűen, a rostán keresztül önthető be. Viszonylag gyors etetést téve lehetővé.
Szóval, mindenáron vissza akarta alakíttatni velem a hagyományos állapotot. Kételkedett abban, hogy egyáltalán képesek ilyen kaptárban a méhek létezni. Természetesen nem alakítottam vissza semmit, hiszen ezt a rendszert tőlünk pár várossal távolabb széleskörben használták, nyilván manapság is. (Egy új, még használatlan minta kaptárt kaptam kölcsön hogy lemásoljam)  Persze kezdőként is sejtettem (tudtam) már annyit hogy ezen nem múlhat a méhek létezése. Így inkább, udvariasan másfelé tereltem a beszélgetés irányát. ...

   

Re:Etetés
« Válasz #129 Dátum: 2015. Február 03. 09:56 »
Gekke úr parancsára megtettem :P ;D

Re:Etetés
« Válasz #130 Dátum: 2015. Február 03. 10:06 »
"Mézet visszaadni tilos, bármilyen formában is!!!"
Pergetés után mit csinálsz a mézes kerettel?

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #131 Dátum: 2015. Február 03. 12:46 »
QUQURIQ!!!

Ezt most komolyan írtad?
Remélem, hogy nem!
Ha igen, menjél át a „humor” oldalra, és kifejtheted bővebben!
Ha nem, és teljesen komolyan írtad, maradj itt és tartsd a hátad, hogy miket fognak a többiek rá válaszolni!
az „OF” –od után mindig azt hiszem, hogy meggyőztek a többiek!
Erre Te mindig rádobsz egy lapáttal!
Ezzel akarsz szórakoztatni bennünket?
Ja!
Te minden pergetett keretet kiselejtezel?
Hát igen, van még mit tanulni a Kiskakasnak!

A Kiskakas!


Re:Etetés
« Válasz #132 Dátum: 2015. Február 03. 13:47 »
Kiskakas!

Valójában nem válaszoltál a kérdésre. Mit csinálsz a pergetés után a kipergetett, de valamennyi mézet még mindenképpen tartalmazó keretekkel? Ha nem minden család a saját kereteit kapja vissza, akkor így is terjed-terjedhet a fertőzés. Ezzel illik szembenézni. :)

Tudjuk, hogy minél jobban gépesített, szalagszerű a rendszer (fedelezőgép stb), annál jobban szét lehet kenni a spórákat. Nem lehet gyakorlatilag megoldani, hogy minden család lépjei után fertőtlenítsék a rendszert. Abban természetesen igazatok van, hogy ahol lehet, ott mindenképpen el kell kerülni a továbbfertőzés lehetőségét.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #133 Dátum: 2015. Február 03. 14:07 »
FeedBee vizsgálati eredmények (5. oldaltól)
http://www.biodlingsforetagarna.nu/wp-content/uploads/CFIA-GMO-Feedbee.pdf
Engem az lep meg, hogy az exportáló cég már decemberben tudta, hogy a terméke az EU-ban hatályos szabályok szerint a méheknek nem adható és ennek ellenére beszállította az EU területére.
Az is kiderül ebből az anyagból, hogy nagy valószínűséggel korábban se volt jobb a helyzet, csak valahogy senki nem figyelt fel rá.

És még egy dolog szemet szúr nekem. Mi a jó fenéért szükséges Kanadából szállítani Magyarországra ilyen dolgokat, amikor ilyet nem nagy szellemi és tőkeigénnyel magyar ember is elő tud állítani? Ha neki gazdaságos, akkor százszor gazdaságosabb ez egy magyar embernek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #134 Dátum: 2015. Február 03. 14:15 »
Puska6 nem tudja, hogy milyen kényes kérdést érintett.

Ha egy méhállomány közepén van egy nyúlós méhcsalád, ahol még látványos tünetek nincsenek, és a méhész kipergeti a mézet, összekeni a pergetőt, majd teljesen máshova visszapakolgatja a kereteket. Ez egy teljesen életszerű helyzet. Számtalanszor történt is már ilyen sajnos. Hát igen! Ez esetben nincs mese a méhállomány egy része bizonyosan befertőződik.

De!

Ez a termelési kockázat nem mentesít téged Puska6 az alól a szabály alól, hogy méz visszaetetést nem csinálsz.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.