Etetés

  • 965 válasz
  • 418036 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #75 Dátum: 2015. Január 01. 21:26 »
QUQURIQ!!!

Szia Antal!
A főzött kemény lepénynek még az is a javára szól, hogy a család nem a mézet fogyasztja!
Nincsen ebben az időben fiasítás, csak a kalóriának kell a kemény lepény!
A fiasítás megindulásáig a lepény elfogy, így marad a méhek számára fontos méz.
A méz, pedig maradt a helyén, mert még nem nyúltak a méhek hozzá!
Bár ki kipróbálhatja, ahogy a kemény főzött lepény a családok fölé kerül, rögtön (gondozásba veszik).
Ez is megérne egy kutatási misét!
Kemény lepényes családok és lepény nélküli családok vizsgálata!
Akik évtizedek óta csinálják, azok két 1 kg-os lepényt tesznek a családokra. December elején és december végén.
Miért van az, hogy aki kemény lepényekkel is segíti télen a családjait, nem pusztulnak el a családjai kaja miatt?....

A KIakakas!


*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #76 Dátum: 2015. Január 01. 21:46 »
Kiskakas!

Minden bizonnyal így van ez a lepényes dolog, ahogy írod, de annyit el szeretnék mondani, hogy én még soha nem adtam a méheimnek főzött lepényt télen, viszont nem nagyon emlékszem, hogy kajahiány, vagy léputcaváltás miatt lett volna veszteségem. Ne érts félre, nem akarok vitatkozni, csak gondoltam leírom az én esetemet is, amivel szerintem nem vagyok egyedül.

Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #77 Dátum: 2015. Január 01. 22:18 »
QUQURIQ!!!

Szia Nb18!

Bocsi, nem akarom nagyon firtatni, de hány éve méhészkedsz?
Ha régen, emlékezhetsz, hogy voltak olyan telek, amikor novembertől március végéig kemény tél volt. Volt olyan amikor az ország 50% méhe elhullott.
Tudok olyat akinek a szaporítványa 100 %-ban elhullott. (kaja miatt)!
Na! az idei év is ilyen lesz, csak nem a kaja miatt, hanem az atka miatt!
Mindig erre kell gondolni amikor teleltetjük a családjainkat.
Én is csak az első évben használom a kemény lepényt.
Miért?
Már leírtam kétszer!
Túl jó volt az idő, sokáig volt fiasításom és virágporom.
Biztosra akarok menni!...
Sírni meg nem nagyon szeretek!

A kiskakas!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #78 Dátum: 2015. Január 01. 22:42 »
Kiskakas!

Biztos, hogy sokkal több tapasztalatod van mint nekem, ez lesz a kilencedik szezonom amióta egyedül méhészkedem! Egy pillanatra sem gondolom, hogy rossz a főzött lepény használata a téli időszakban és abban is igazad van, hogy az elmúlt 15 évben nem volt egy olyan tél sem, mint amilyen 20-30 évvel rendszeres volt. Rövidebb időszakokra bedurvult a tél, de a hosszan tartó kemény telek egyre ritkábbak. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem is lesz több. Amennyire átalakul a méhészkedési technológia nincs kizárva, hogy akár már a következő téli szezon előtt én fogok a legjobban kampányolni a főzött lepény használatáért és bánni fogom, hogy nem hallgattam Rád.

Nb18 

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #79 Dátum: 2015. Január 19. 19:39 »
QUQURIQ!!!

Először próbáltam ki a főzött kemény cukorlepényt.
Most értünk el oda, amikor a lepényeken múlhat a családok sorsa.
Mivel először csináltam, engem is jobban érdekelt, hogyan fogadják a méhek a kemény lepényeket.
Legnagyobb megdöbbenésemre, a beadás után pár órával már el is lepték a lepényeke a méhek.
Még a legerősebb családok is nyalogatták. Érdekes, hogy a méhek mozgási intenzitásuk jóval élénkebb volt, mint más években.
Vajon miért nem a saját maguk által begyűjtött mézüket fogyasztották?
Most amikor ennyire jó az idő, nagy a valószínűsége annak, hogy az anyák elkezdik a fiasítást.
A méhek biológiai órája már érzi a nappalok hosszabbodását. Láthatjuk mi is, hogy már egy órával világosabb van.
Valamikor Katalinkor leesett az első hó, és szinte február végéig korizhattunk, sielhettünk.
A méheink is egyenlő hideg hőmérsékletnek voltak kitéve.
Szerintem a megrögzött élelem készletet is meg kellene vizsgálnunk, hogy a gyenge cukortartalmú répacukorból elég-e a megszokott feletetett mennyiség?
Arról is szót kellene ejtenünk, hogy 1 – 2 éves anyákkal telelünk be újabban!
Ezek az anyák viszont később hagyják abba a petézést, így a késői fiasítás helyére nem kerül élelem.
Hiába a sok behordott és beetetett élelem, ha nem jó helyen van!
Pont ide való a főzött kemény lepény!
És még nem is Quqorékoltam a késői hidegről, amitől hatalmas veszteségeket lehet elérni!
Ez a fotó a múlt hét közepén készült. Ma jóval kevesebb van belőle.
Egy biztos, hogy nagyon élvezik a méhek!
Azért is vagyok nyugodt, mert karácsony előtt főztem meg a lepényeket, és bármikor most már meg tudom csinálni ha szükségét látom.
„Puding próbája az evés”!

A Kiskakas!

Re:Etetés
« Válasz #80 Dátum: 2015. Január 20. 19:35 »
Sziasztok ! Hú,,, nézzetek a kaptárba , de ruhát vigyetek ! Még hogy nincs tavasz?  Biztossan az anyák elkezdtek petézni . Fogytam legalább 3 kg -ot . Azt a sprintet amit műveltem a kaptároknál  . Kell ide torna ? Hazafelé pedig elgondolkodtam , hogy a fenébe lettek ilyen erőssek ,pedig még nincs itt az idő . Pedig ha jól bele gondolunk , változik a világ .  Holnap ki megyek ,de viszek ruhát  és kaptárt bontok .   Űdv .  Antal

Re:Etetés
« Válasz #81 Dátum: 2015. Január 20. 20:35 »
Miért nézel bele a kaptárba Antal?  ::)  Január 20. -a van. Tél van még akkor is, ha hosszabbodnak a nappalok és a hőmérséklet erre kissé rácáfol... Még nincs árnyékban 15 C fok. A méheknek ilyenkor nyugalomra van szükségük!  ;)

Re:Etetés
« Válasz #82 Dátum: 2015. Január 21. 17:26 »
Hogy miért bontottam ? Év kőzben jó a munka menetem a méhekel ,de a tél az nem igazán , sőt . Van mit tanulni, és tapasztalni . A méhek jól vannak , egy őklőmnyi  zárt ,és petéket találtam . A keret kőzepén találtam a fiasitást .  Űdv .  Antal

Re:Etetés
« Válasz #83 Dátum: 2015. Január 29. 12:07 »
Kiskakas,
milyen káros anyagok keletkeznek akkor, ha ecetet teszel főzés közben a lepénybe?

Én 10 éve adok főzött lepényt, nem élelempótlásra, mert jóformán tökig mézes NB keretekkel mennek a családok a télnek, de aggaszt, hogy a februári ne adj isten márciusi hideghullámoknál baj lehet, emlékezzünk nem is túl rég 2004-ben március elején esett vagy 20 cm hó -10°C-ok meg egy hétig tartó hófúvás..... Akkor is mínuszok voltak amikor beraktam a lepényeket, de nem volt pusztulás, azóta kapnak lepényt februárban egy aduval több a kezükben.
Egyébként sokszor fél lepényeket ki kell szednem tőlük tavasszal, mert nem fogyasztják el, és nem függ az erősségtől, egyszerűen nem kell nekik.

Re:Etetés
« Válasz #84 Dátum: 2015. Január 29. 16:13 »
Az én véleményem szerint akkor valami baj lehet a lepényezési technikáddal.
Tudvalevő, hogy a méhek rettent "sóher", de rendkívüli takarító ösztönnel megáldott állatok.
Mindkét tulajdonság a lepény eltakarításához vezet előbb vagy utóbb.

Üdv. jani bátya

Re:Etetés
« Válasz #85 Dátum: 2015. Január 29. 17:51 »
Február végénél hamarabb, még soha nem lepényeztem. Igaz szép tavaszi idő volt, de meg is bántam, mert márciusban visszajött a tél. Katasztrófa ebből szerencsére nem volt. Persze meg van bennünk a félelem, hogy kevés lesz a méhek élelme. Nem állítom hogy mindíg sikerül, optimális mennyiségben bejuttatni a szirupot. A minimum telelő léputcánként 2kg. De eddig az tapasztalatom, hogy télen még mindíg elég volt nekik. Márciusban, áprilisban nem jelent problémát a fogyó élelem szükség szerinti pótlása. Ekkor a fiasítás erőteljes beindulása miatt, már tényleg hamar kifogyhatnak a gyengén betelelt családok az élelemből. Bár jellemzően, inkább a sok meg maradt téli élelem felfedelezése szokott munkát adni, egyébiránt kiváló serkentés.
Főzött lepényből is van kemény és puha. A keményet valóban csak élelelm pótlására használjuk tél végén. Később már nem szívesen fogyasztják. A feldolgozása erőteljesen igénybe veszi a méheink. Tavaszon a puha főzött, vagy gyúrt az optimális.
Télen a méhek nyugalmának biztosítása a lényeg.
   

Re:Etetés
« Válasz #86 Dátum: 2015. Január 29. 19:57 »
Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy használ-e valaki Nozevit ill. Apidiár készítményeket?
Van valakinek tapasztalata a készítmények hatékonyságát illetően?
Köszönöm!

Re:Etetés
« Válasz #87 Dátum: 2015. Január 29. 20:18 »
Szerintem, leginkább a méhész megnyugtatására valók. Látható különbséget én nem vetten észre a kezelt és a kezeletlen családok között. Amikor próbáltam a nozevit nem hozta meg a kívánt eredményt. Az apidiár termékeket mind lepénybe mind etetőszirupban adom a méheknek. Én inkább azt mondanám segít a normál állapot fenntartásában.

Üdv. jani bátya

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Etetés
« Válasz #88 Dátum: 2015. Január 29. 23:12 »
Én az Apidiárból is kiábrándultam! Eleinte adtam a méheknek lelkesen, azt hittem, hogy nélküle már nem is lehet méhészkedni, ajánlottam másoknak is, aztán amikor elfogyott vettem megint, na az már újabb csomagolás volt és a termék illata sem volt annyira erős, mint előzőleg az ára viszont mintha emelkedett volna. A gyártó egy időben heti rendszerességgel megírta körlevélben, hogy mindenáron csak ez a jó a méheknek, feltétlenül adni kell, ki ne hagyjuk egyszer sem+ mindenféle akciók csak most csak stb. Aztán egyszer csak olvasom valahol, hogy a fokhagyma kifejezetten káros hatású a méhekre.....
 Itt száradt be valahol a műhely sarkába mind, majd kihajítom valamikor.
  -  Nozevit rakás pénzért küldenek egy barna löttyöt. Óvatosan elkészítem -odaadom elszürcsölik és néznek rám.
  Amelyik méhek nem kaptak belőle azok is pont ugyanúgy néztek rám. Mérges lettem,  kidobtam egy csomó pénzt.
  - Van itthon 20kg fridbi is. ide-oda pakolgatom. A méhek utálják de az egerek imádják. Hatalmas pufi egereket lehet nevelni vele más nem is kellett nekik, alig bírtam az egérfogóhoz csalogatni őket, szétrágtak mindenemet. Pedig ennek is micsoda ajánló cikkei voltak, hogy milyen jó és mennyire kell.

 Szerintem mind kidobott pénz. Tényleg csak arra jók hogy a méhész megnyugodjon. De ha figyel a méhész akkor nem nyugszik meg tőlük hanem inkább ideges lesz. Inkább mentem volna nyaralni azon a pénzen. Akkor most nyugodt lennék.
Már meg sem nézem az újabbnál újabb marhaságokat. CSODÁK NINCSENEK!

Re:Etetés
« Válasz #89 Dátum: 2015. Január 30. 07:20 »
Kitin!
Írásodban minden lényeges benne van!
A saját magatok által készített cukorlepénynek nincs párja.
Vannak azért kiváló készítmények, de azokat itt nem soroltad fel.
Sokszor írtam, hogy a tisztuló kirepülés utáni, folyékony serkentésnek sokkal nagyobb a jótékony hatása.
Több szerepe is van, pótolja a méhcsalád folyadék igényét, akkor is ha kint rossz idő van.
Ehhez úgy kell kialakítani az etetőrendszert, hogy hűvös időben is rájárjanak a méhek.
Sokkal pénztárcakímélőbb, és még nyaralásra is jut.
Nagyernyei Attila