Etetés

  • 965 válasz
  • 417323 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #45 Dátum: 2014. Szeptember 16. 05:15 »
Nálunk átlag 2 kerettel több a fiasítás,mint tavaly ilyenkor. Még 2 alkalommal minimum kell etetni.Nem volt tervben,de ez még a kellemesebbik probléma.Szerencsére tiszták. :) Hihetetlen mennyiségű virágport behordtak.Amikor nálunk fertőtlenítik a vizet,akkor még a kutyák is ásványvizet isznak és a szirup is abból készül.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Etetés
« Válasz #46 Dátum: 2014. Szeptember 16. 10:05 »

Az ivóvíz hálózatokba mindig adagolnak klórt. Annyit, hogy csak szép lassan pusztuljunk el tőle.
Üdv:Attila

Ez tévedés, az ivóvíz hálózatok egy részébe adagolnak csak klórt. A vízkivételi módtól függ, hogy szükséges-e fertőtleníteni vagy sem. A parti szűrésű kutakból (Duna, nagyobb folyók...) kinyert vizeket minden esetben kezelik. A mélyfúrású kutak esetén nincs erre szükség. Egyébként, ha nálunk is klórt adagolnának a vezetékes ivóvízbe én is mindenképpen az ásott kút vizét használnám.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #47 Dátum: 2014. Szeptember 16. 13:29 »
Ma már Magyarországon is nagyon szennyezett a vezetékes ivóvíz. Ez sajnos általánosan így van. Miért? Mert már nemcsak a felszíni, hanem a mélyebb 80-100 m-re lefúrt kutakban is megjelennek a növényvédőszerek, műtrágyák. Legnagyobb környezetszennyező jelenleg a mezőgazdaság.  Ez a szennyezettség nem azt jelenti, hogy ihatatlan a csapvíz, hanem azt, hogy sok egészségre káros molekula kis mennyiségben jelen van benne. Éppen ezért mi itthon ivásra, főzésre csak spéci berendezésen szűrt vizet vagy palackos ásványvizet használunk.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #48 Dátum: 2014. Szeptember 16. 17:55 »
Sziasztok!

Hát akkor inkább egy speckó szűrőberendezés, mint a palackos ásványvíz.... Ki tudja, abban is mi van! De végülis (magamra gondolva)  szomjoltásra a sör sem rossz! ;D ;D ;D ;D

Nb18

Re:Etetés
« Válasz #49 Dátum: 2014. Szeptember 16. 22:34 »
Palackos ásványvizeknél azt preferáljátok, amelyikre nincs ráírva, hogy vastalanítva ugyanis a vastalanításhoz is pelyhesítő vegyszert használnak, hogy ki lehessen szűrni a vasat.

Re:Etetés
« Válasz #50 Dátum: 2014. Szeptember 19. 06:34 »
Jó reggelt Méhészek!
Már rég szerettem volna ebbe a rovatba írni, most jött el az idő.
Többen panaszkodnak, szóban, írásban, hogy a méhek belepusztulnak az etetőbe.
Felállítanak különböző teóriákat, hogy a nosemás méhek ide mennek meghalni,  pedig valójában egy egyszerű, a méhész által okozott balesetről van szó.
Bizony, ne keressük mindig másban a hibát.
A méhek azért pusztulnak bele a különböző etető rendszerekbe, mert ledermednek.
Rögtön megmagyarázom az okokat, mert több is van.
Nagyon fontos, hogy meleg sziruppal etessünk.
Ettől talán még lényegesebb, hogy melegen legyen takarva az etető, hogy a méhek a sejtekbe tudják fuvarozni a telelésre szánt élelmet. Rengetegen etetnek otthon kreált tálcás etetőben. Bedobják a menekülő térbe. Zutty bele a legjobb esetben a langyos szirupot, a méhek kitódulnak rá a meleg fészekből. És mi történik?
A méhészünk nem figyeli az időjárás előre jelzést! Éjszakánként erősen lehűl a levegő, akár tíz fok alá is.
(Tegnap hajnalban Fehérgyarmaton 5 fok volt!)
Mit lehet tenni, mert a bajt sokan látják?
Tegnap volt nálam egy méhész, és elképedt, hogy milyen erősen szűkítek, és takarom az etető vályúval együtt a méheket. És ez a lényeg. A beöntött meleg szirup nem hűti le a méhek testét, azonnal rárontanak a kajára, ezáltal a fészek és az etető között szorgosan dolgoznak. A mozgásukkal  hőt termelnek, így biztosítva a szirup szállítását.
Tehát a méhcsaládot nem csak azért kell erősen leszűkíteni, hogy a téli élelmet a fészekbe koncentrálják.
A ledermedést sokkal jobban ki tudják így védeni.
Én valójában ezt szoktam ellenőrizni. Kicsit megemelem a takarás szélét, és ha találok elpusztult méheket az etetőben, tovább szűkítem a fészket.
Van ettől jobb megoldás? Bizony van.
Dr.Fendrik Péter etető rendszere. A fészek fölé helyezve, ledermedés kizárt. A méhcsalád biohője mindig melegen tartja a szirupot. Nappal is lehet etetni, nincs kutatás mert teljesen zárt.
Egyet meg kell érteni minden méhésznek. Spórolni lehet, és kell is de nem a méheken!
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Etetés
« Válasz #51 Dátum: 2014. Szeptember 20. 08:36 »
Sziasztok!
Gondolom a téli élelemet már mindenki kiegészítette "megfelelő mennyiségre"
Persze az a kérdés kinél mennyi a megfelelő!?
Én kb:5 kg napra mézet hagytam családonként és 9 kg cukrot etettem fel! 6-7-8 NB keretbe koncentrálva!
Persze megoszlanak a vélemények. Van aki 20 kg kaját is kevésnek tartja.
Elvileg ha optimálisak a körülmények, Februárban nem kell élelmet pótolnom :D :D
Volt többször is olyan kölyök családom ahol az anya nem állt le a petézéssel egész télen. Ott igen csak rezgett a léc!
Most is van egy egy "gyagyás" család 6 fias kerettel persze nem mind táblás csak 2-3!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Etetés
« Válasz #52 Dátum: 2014. Szeptember 20. 20:43 »
Én még ledermedt méheket nem láttam, csak fulladt méheket. Általában lustaságból, minden féle úszó pótlékot láttam már, de ha az ember rá teszi a célt, és készít fából rácsot a szirupba akkor nemigen van hulla. A másik , hogy sokan a pipás itatóvak akarja feletetni a méheket. ezzel szépen elhúzva az etetési időt. Ezzel elérik, hogy náluk szeptemberben szinte képtelenség a méheket vizsgálni. Én azt mondom, ha az ember etet etessen, ha meg atkát irt akkor azzal foglalkozzon stb. Én ha etetek 1,2-1,5liter sűrű szirupot öt hat napig. Utánna tartok pár nap szünetet, és nyugodtan lehet méheket nézegetni. Igaz az is, hogy én erdőben vagyok, és a legközelebbi méhészet kb 1km-re van.

Re:Etetés
« Válasz #53 Dátum: 2014. December 27. 20:22 »
Jó estét kívánok 
Puha főzött ecetes cukor lepényt ilyenkor szabad adni méheinknek.


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #54 Dátum: 2014. December 27. 20:34 »
Szabad, de nem érdemes. Lecsorog.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Etetés
« Válasz #55 Dátum: 2014. December 27. 20:54 »
Köszönöm

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #56 Dátum: 2014. December 27. 21:02 »
Sziasztok!

Az utóbbi pár hétben innen-onnan hallani híreket arról, hogy van aki már adott be lepényt, vagy azon gondolkodott, hogy adjon-e vagy ne..... Valamit nem értek. Ha már ilyenkor valahol lepényezni kell, akkor ott mennyi élelemmel ment bele az illető a télbe? Mi lesz február végéig, március elejéig? Hányszor fog még addig adni lepényt? Ha meg van elegendő kaja, akkor meg minek?
Hagyjátok békén a méheket!
Most kezdődik az igazi nyugalmi időszak!
Nálam a mérlegen eddig 3 kiló fogyás sem volt, a méhek még a kaptár legelejében helyezkednek el.

Nb18

Re:Etetés
« Válasz #57 Dátum: 2014. December 27. 21:04 »
Nb18!
Egyet értek!
Üdv:Attila

Re:Etetés
« Válasz #58 Dátum: 2014. December 27. 21:13 »
Egyformán lettek feletetve a 3/4része elöl van a családoknak,9család azonban teljesen hátul.A9családra inkább teszek lepényt nehogy baj legyen.Én sem örülök ennek.

Re:Etetés
« Válasz #59 Dátum: 2014. December 27. 21:30 »
Séfbáró!
Milyen kereteken vannak a méhcsaládjaid?
Nagyernyei Attila