Etetés

  • 965 válasz
  • 419359 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #315 Dátum: 2016. Április 03. 02:35 »
Minden szava igaz a könyvnek.Eleink is tudták mi a jó a méhecskének!
Bekesm nekem is szerezhetnél egy ilyen könyvet.

Re:Etetés
« Válasz #316 Dátum: 2016. Április 03. 07:16 »
Tudtak kétségkívül, de vagy stabilabb volt akkoriban még  a klíma , mert ha most a hőmérséklet állandósulására várnánk... Vagy az első átvizsgálás.. Szóval ezek a tanácsok nem sokat érnek, ebben a felfordult időjárású jelenünkben.
Maradt még hátra az átvizsgálásból egy tucatnyi család, de valahogy a tegnapi szeles 12 fokban még én is fáztam nem hogy még hűtögessem a méheket. Üzemelnek a felsőtepsis etetők, ahol élelem pótlásra van szükség kristálycukor, vízzel felöntve, így itatatásként is felfogható. De végre lepik a külső itatót is. A norabora virágzása van kiteljesedésben, több más mellet, de napokon belül kezdődik a repce is. Főleg ha olyan meleg lesz, mint ahogyan azt ígéri a meteorológia. Hajnalban volt néhány hellyen egy kis fagy, az alját esetleg már vihette az akácnak. Még nem kell aggódni.

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Etetés
« Válasz #317 Dátum: 2016. Április 03. 07:36 »
Sajnos nekem sincs meg ez a könyv, pedig valóban hasznos.
Jobb híján innen pdf-ben letölthető:

http://csongor.csomortan.ro/DOKUMENTUMOK/
Nagy Zoltán

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Etetés
« Válasz #318 Dátum: 2016. Május 22. 12:04 »
Érdekelne a véleményetek. Szirupos serkentő etetés kiváltható e lepénnyel? Komplex sörélesztős és/vagy virágporos lepényre gondoltam. 3 forrás és patak van 80-500m-es körzetben, víz nem lehet probléma. Több hektár vadszeder is van ami most kezd nyílni körülbelül 2 hónap hosszan. Ezen kívül a környék tele van mezei vadvirágokkal. Beáramló nektár egészen biztosan van ha nem is mindig sok.
Baranyi Gergely

Re:Etetés
« Válasz #319 Dátum: 2016. Május 22. 16:29 »
Szia,
Te írtad "Ezen kívül a környék tele van mezei vadvirágokkal.  Beáramló nektár egészen biztosan van"
akkor mi a kérdés?
másik, hogy én nem tudom ki hogyan méhészkedik,
na jó, voltam már jó pár sokcsaládos méhészetben, tudom mindenki szeret varázsolni, meg hókusz pókuszt mondani, de, hogy én a sörélesztőt a sörben szeretem, :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Etetés
« Válasz #320 Dátum: 2016. Május 22. 18:56 »
Ha az a kérdés, hogy jó-e nyáron a lepényes serkentés, akkor a válaszom, hogy igen. De csak akkor, ha aszályban is van állandó víznyerési lehetőség.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Etetés
« Válasz #321 Dátum: 2016. Május 22. 19:03 »
Igen erre vonatkozott a kérdés. Szirupos serkentés helyett alkalmaznám. Állandó víznyerési hely van. Mohás faágas forrás 80m-re, másik forrás 150m. Lepényes serkentést jobban meg tudom oldani. Na meg az sem elhanyagolandó hogy nincs kutatás.
Baranyi Gergely

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Etetés
« Válasz #322 Dátum: 2016. Augusztus 22. 17:38 »
Idézet
Rablás akkor fenyeget
-amikor a méhek repkednek,de nincs hordás,nincs olyan virág,mely nektárt adna.
-hordástalan időszakban szanaszét hagyott mézes keretek
-hordástalan időszakban elcsepegtetett,elfolyt etetőanyag
-hordástalan időszakban végzett kaptárbontás

Mikor -hordástalan az időszak ? Nem csak akkor,amikor nincs virágzó növény, hanem akkor is arról beszélünk,amikor van ugyan virágzó növény,de nem ad nektárt.
Gyűjtési időszakban is  rabolhatnak a méhek s ezt nagyon fontos megjegyezni. A nektárképződés sem egyforma,van olyan növényünk,mely szakaszosan ad nektár,s két szakasz között több óra -hordástalan idő is eltelik !Az akácvirágzás ideje alatt is előfordulnak ilyen időszakok,főként akkor,ha az akác elfagyott.
Minden kijáró méh rabolhat,különösen az idősebb méhek rabolnak,hiszen a fiatalabb méhek feladata elsősorban a kaptár belsejében van.

A rablás jelei:
-kutatás elsődleges jel,de nem mindig lesz rablás belőle !
-összecsimpaszkodó méhek
-agyonszúrt méhek a kaptár körül
-viasztörmelék a kijáróban,a kaptárban lerágott keretek
-méz a kijáróban
Csendes rablás esetén ilyen jelek nincsenek,csak azt vesszük észre,hogy
-a kijáróban nagy a forgalom
-a mézkészlet apad
-eltűnnek a méhek a kaptárból

Mindig az erősebb család rabol,a jó családok járnak el rabolni más kaptárakba,s betegszenek meg, majd pusztulnak el. A rablás során a betegségeket behordják a kaptárba,s ott elhatalmasodik.
A legnagyobb veszély az atka behurcolása. Általában a gyenge családok,melyet lerabolnak atkásak. A rabló méhek behordják az erős családba az atkát nagy tömegben,majd ott az atka erőteljesen el kezd szaporodni,mivel a körülmények kitűnőek a szaporodásra.

Rablás nemcsak a saját méhesen belül lehet ! Hozzánk is átjárhatnak idegen méhek,s a mi méheink is megtalálják az idegen kaptárakat. Legveszélyesebb időszak az őszi időszak,a napsütéses,hosszú ősz. Észre se vesszük,hogy rablás folyik,hiszen a mi méheink járnak ki rabolni,s nem a méhészetünkben,hanem más méhészetben. Az atka ellen már védekeztünk,s így újabb védekezés nélkül feldúsul az atkaszám a legerősebb családjainknál, s okozza a téli pusztulásukat.

Védekezés:
A rablást megelőzni könnyebb,mint megszüntetni. A kutatás első jeleire a méhészkedést abba kell, hagyni,máskor folytatni ! Kutatáskor csak kora reggel nyissunk kaptárt,s gyorsan végezzük el a folyamatokat, az állomány kezelését több részletben végezzük!
Folyékony etetést csak az esti sötétedés beállta után végezzünk,

Ha elkezdődőtt a rablás !
-zárjuk be a kijárókat,este nyissuk ki és szálítsuk el a méheket egy másik telephelyre legalább 5 km-en kívűlre
Ha ezt nemtudjuk végrehajtani:
-a kijárót szűkítsük minimálisra,akár 1-2 cm-esre
-öntözzük a kaptárt pl. egy esőztető öntözővel
-füstöt csináljunk és tegyük a füstülőt a kijáró elé
-szüntessük meg azonnal a kiváltó okokat,ha az a méhesben található
-vízes ruhát tegyünk a kijáró elé úgy,hogy a méhek egyből ne tudhassanak bejutni a kaptárba

Rablás esetén a méhek megjegyzik a kaptár helyét,s máskor is fognak próbálkozni.A végleges megoldás az,hogy a gyenge családot elhelyezzük onnan,s oda majd egy erős családot teszünk a későbbiekben.Agyenge családot később egy új helyre kell tenni.Atapasztalatok szerint az ősszel betelelt méhek tavasszal is visszamennek arra a helyre,ahol raboltak,ez mutatja meg,hogy a méhek akár több hónap múlva is próbálkoznak.Amikor bejön a hordás,akkor a rablás megszünik, de amint le áll a hordás akkor újból be fog indulni a kutatás,s a rablás.

A kutatás jelei:

Amikor elkezdünk méhészkedni az alábbi figyelmezetető jelekre nagyon fontos figyelni.

-kiveszünk egy keretet,amiben van egy kis méz ,de méhek nincsenek rajta,félretesszük s pár perc elteltével megtalálják a méhek,szívják a mézet róla

-pörgetéskor,méhek kezelésekor a rajládákat,az eszközöket elkezdik a méhek meglepni

-a fejünk fölött méhek repkedenek olyan formában,mintha ránk akarnának szállni

-a kaptártól távol is jönnek a méhek,s körülöttünk is keringenek,mintha keresnének valamit

A hordástalanság jelei:

-az itató teli van méhekkel

-a méhek kutatnak,kutatás jelei vannak

-a méhesbe érve a kijárón nem látni nyílegyenesen kirepülő és beérkező méheket

-hordás esetén a méhek intenzíven repülnek kifelé és befelé,míg hordástalanság esetén a      kaptár körül keringenek.

 

Fontos szabály,hogy csak akkor bontsunk kaptár,amikor hordás van.Ha nincs hordás,akkor kaptárt bontani csak nagyon gyorsan szabad és csak a legszükségessebb mozzanatokért.

Folyékony sziruppal végzett nappali etetés vagy este túl korán,sötédedés előtt elkezdett etetés rabláshoz fog vezetni !

A szanaszét hagyott mézes edény rablás és fertőzés forrása lehet.Mindig mossuk el az edényt s ne hagyjuk a méheknek meg,hogy kitakarítsák !
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Etetés
« Válasz #323 Dátum: 2016. Augusztus 27. 18:12 »
Most kezdtem alkalmazni a pipás flakonos külsőetetőt, kinek mi a tapasztalata vele? Mi az ami elvárható ettől a rendszertől? Most a második napon, még elég vegyes a kép a szirup fogyását illetőleg. 4 db 2mm es furattal láttam el a kupakokat, van ahol a 8,5 dl már elfogyott, sok hellyen már majdnem, de van néhány ahol alig fogyott néhány deci. Több helyen kb a harmada még meg van, 48 óra után. Olvastam hogy kb a 4. naptól látványos a fogyás, igaz ez? Lehet ezzel a módszerrel komolyabb menyiségeket bejuttatni? Vagy jobb ha a bevált tepsis etővel nyomatom nekik, amíg nem késő?

Re:Etetés
« Válasz #324 Dátum: 2016. Augusztus 27. 20:02 »
Szia Robotur,

A megfigyelésem hasonlóan indult mint a tiéd, már a negyedik alkalommal kapják. Egy liter 1:2-es szirupot átlagban egy nap alatt hordják már el. Természetesen van, ahol marad benne még, mire cserélni indulok, de 90%-ban így megy. Első alkalommal sokkal vontatottabb volt. A 3. után kaptak rá jobban.

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Etetés
« Válasz #325 Dátum: 2016. Augusztus 28. 19:50 »
Serkentésre jó nagyob adagu etetésre is jó ha időben elvan kezdve  szerintem  de ilyenkor felsőtálcás jóbb.

*

Firgabá

  • *
  • 15
  • Kérem törölni!
Re:Etetés
« Válasz #326 Dátum: 2016. Augusztus 31. 07:31 »
Külső pipás etető esetében olyat még nem tapasztaltam, hogy egyszerre hordják, dolgozzák be a szirupot. Ez változó de meg is lehet figyelni melyik mennyi idő alatt hordja be. Ki erre esküszik ki pedig egy másik típusra. Ennél nem kell nyitogatni a kaptárat. Amíg lehet etetni és szükséges addig ez is tökéletes.

Re:Etetés
« Válasz #327 Dátum: 2016. Augusztus 31. 16:29 »
Robotur: Én 1l-es műanyag keretetetőt használok. Szerintem gyorsabb, mint a pipás etető. Nekem hunor rakodóban a mézétrben van. Csak odébb tolom a tetőt, és beöntök 1l szirupot a rostaszöveten keresztül. A leggyengébb család is egy nap alatt elhordta már az első etetésnél. Tető vissza, és megyek is tovább. A pipásnál pedig meg kell tölteni a flakonokat, aztán még ki is kell cserélni. Szerintem tökölősebb a pipás etetés. Ez csak egy észrevétel, ha valaki megcáfolja, akkor nem tudnék vitatkozni, mert a pipás etetőt nem próbáltam. Valahogy nekem nem szimpatikus megoldás.
Zoli

Re:Etetés
« Válasz #328 Dátum: 2016. Augusztus 31. 17:51 »
 Tálcás etetőt használok, a jelenlegi már a  20. betelelésem lesz. A pipás etetővel akartam kikerülni az esti szirup töltögetéseket. Valamivel már intenzívebben hordják el a flakonok tartalmát, de ráindítottuk a klasszikus tálcás etetést is.
A pipással az a gond, szerintem hogy viszonylag kevés méh fér egyszerre a sziruphoz. Kipróbáltam egy másik külső légfékes etetőt az viszont kiváló, az 1 litert néhény óra alatt el is tüntetik belőlle.

Re:Etetés
« Válasz #329 Dátum: 2016. Szeptember 01. 15:50 »
Én használok pipás és tálcás etetőt is. Úgy látom a pipás inkább serkentésre alkalmas, mert ott folyamatos, de több napig történő elhordás van, ami petézésre serkenti az anyát. Persze az elhordás üteme függ a kupakon fúrt lyukak nagyságától is. Nekem például 2 féle furattal ellátott kupakjaim vannak. Főként tavaszi és nyári serkentésre használom a pipát.

A telelő élelem kiegészítésére szerintem a tálcás etető jobb. Itt kifejezetten nagyobb mennyiség gyors elhordatása a cél a mielőbbi feldolgozás érdekében. Én azonban ekkor sem adok giga adagokat, 2-3 naponta kap egy család 2 litert. A pipással szemben a tálcással rövidebb idő alatt elhordatott nagyobb adag szerintem azzal az előnnyel is jár,  hogy a feldolgozásra teregetett szirup valamennyire korlátozza is az anya petézését.