Etetés

  • 965 válasz
  • 417920 megtekintés
Re:Etetés
« Válasz #15 Dátum: 2014. Február 02. 14:20 »
 Sziasztok! A kora tavaszi itató- etetőm . Még csak prototípus, de másnál jól működik.Amennyiben a szerkezet jól bírja a strapát akkor rendes köntösbe téve akár kaptár tartozék is lehet. Sok nagy méhész felénk használja , de még élőben senkinél nem láttam.
  Üdv

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #16 Dátum: 2014. Május 14. 22:04 »
QUQURIQ!

Már régen foglalkoztat a gondolat, hogy az etető cukrunk cukor értéke mennyivel tér el a "régi" etető cukorétól?
Kel-e és mennyivel kell többet etetni, hogy ugyanaz a téli cukor mennyiség kerüljön be a kaptárakba???
Mert ez a répacukor nem az a répacukor!!!
Nem kellene ezt vizsgáltatni?
Vagy kinek kellene ezt vizsgáltatni???

Az édes csőrű Kiskakas!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #17 Dátum: 2014. Május 25. 13:46 »
QUQURIQ!

Akinek nincsen valami növényről hordása, kezdjen el híg sziruppal anyákat serkenteni!
A hárs és a vaddohány meghálálják!

Üdv. Kiskakas!

Re:Etetés
« Válasz #18 Dátum: 2014. Június 12. 23:26 »
Tisztelt Méhészklub olvasók!

Egy mindig aktuális témáról szeretnék most elmélkedni.
Már a Méhészet emlékeztetőjében is írtam róla, szaktanácsadóként többször jeleztem a "főnökeimnek",
(köztük Bross Péternek is), de süket fülekre találok minden alkalommal.
Na ne feszegessem tovább az idegeiteket, mi az a téma ami a méheken, a mézen, a méhlegelőn kívül minden méhészt érint?
A legfőbb méhtakarmányunk a CUKOR!
A történet nem most kezdődött, de mindig aktuális.
Ma az egyik multiban nézegettem a cukor árát,közben mellettem egy helyi méhész serényen pakolta a kocsiba a 189 Ft-os fehér aranyat. Én nem szóltam hozzá, próbáltam úgy helyezkedni,hogy ne lásson. A másik sorban valószínű egy ismerőse lehetett,mert a megjegyzésére lettem figyelmes.
Valami hasonlót mondott,megpróbálom szó szerint idézni.
" Látod (mondta a férjének)most viszi X-Y a cukrot,mondtam,hogy rossz termésük lett. Ez felháborító."
Én annyit szóltam oda, nem ismerve a hölgyet,hogy a méhecskék éheznek, segíteni kell nekik ebben a nagy melegben.
Miért teszem közzé ezt az esetet?
Mert számtalanszor elmondtam,leírtam, hogy a cukorbeszerzésünket sokkal diszkrétebben kellene bonyolítanunk.
A laikus fogyasztók rögtön "árukapcsolást" hajtanak végre.
Javasoltam,hogy az OMME vezetője keresse meg a multik illetékeseit, és kérje meg őket,hogy mondjuk 100 kg fölötti cukor vásárlás esetén ne a lakosság szeme láttára keljen ezt az akciót végrehajtanunk.
A kampánykoalíciót,meg Hungarikumot olyan klasszul levezényelték, igazán kilincselhetnének az érdekünkben.
Szerintem van aki ezért vevőt veszt! Minek kell magyarázkodnunk?
Én Szekszárdon megkerestem az egyik áruház vezetőjét,simán működik,hogy fizetek a pénztárnál,autó hátul a teherportán  bemegy, senki nem lát semmit,a mézfogyasztó szív meg emiatt nem fáj.
Kérjük meg az OMME vezetőjét, járjon el érdekünkben.
Mára ennyi!
Jó éjszakát,jó szurkolást a foci VB-n!
Nagyernyei Attila


*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Etetés
« Válasz #19 Dátum: 2014. Június 13. 06:06 »
Szia Attila, és mindenki!
Én ellentétben veled, nem tartom olyan szégyellni való dolognak ha, cukrot kell vásárolni a méhésznek.
Sajnos ez az év is a negatív évek közé tartozik eddig. Most ha tetszik ha nem, etetni kell.
Sokkal szégyenletesebb dolog az amit az OMME csinál a méhészekkel!!
2013. okt 12 -től, három hónapon keresztül, nem sikerült a Kft-t bejegyeztetni!
2013. dec -től: üveg mizéria, 2014 jan-ig!
A Kft fő csapás iránya (hangzatosan) az üveg forgalmazás, cukor forgalmazás, gyógyszer forgalmazás.
Most 2014. június van, és a cukor ügyről, még nyomokban sincs megnyilvánulása az OMME-nak.
Ezt az észrevételemet szándékosan írtam ide, mert ennek a topiknak a neve: ETETÉS
Szerintem az OMME is ezt csinálja a méhészekkel: ETETÉS
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Etetés
« Válasz #20 Dátum: 2014. Június 13. 06:42 »
Attila!
Nagyon igazad van ebben. Van olyan vásárlóm, aki az itteni rokonain keresztül azért vásárol tőlem mézet, mert azt látja, hogy a szomszédja viszi haza mázsaszám a cukrot. Tőlem 150 km-re lakik. Pedig én is etetek cukrot (és meg is mondtam neki). De az is gond, amikor a Metróban pakolja az ember a cukrot, pedig az ottani eladók sokszor találkoztak ilyesmivel. Én ilyenkor azt szoktam mondani, hogy ha nem adnánk ahelyett a méz helyett cukrot, amit elveszünk tőlük, akkor ötször ennyibe kerülne a méz. Csak azt adjuk vissza, ami a kaptárfűtéshez kell, ami az ő élelmük, azt ők beraktározzák maguknak a fészekbe. Hiszen ahelyett nem adhatunk cukrot. Ezzel ugyanis azt sugallnánk, hogy a méz valójában csak egy cukoroldat. Talán igaz is a dolog. Valójában egy mézkoszorús fészekben az élelmhez szükséges mennyiség mindig ott van. Elégetni viszont egy ilyen drága kincset, mint a virágok nektárja nagyon nagy pazarlás. Arra jó a cukor is. Gondoltam arra, hogy egyszer ki kellene pergetni egy ilyen cukoretetéses élelmet bemutatás céljából, de ez sem biztos, hogy jó ötlet. A vevők ugyanis a kristályosodással azonosítják a cukoretetést. A vak is látja, hogy kiválik belőle a cukor: mondják. A nagyon szép világos akácméz nagyban hasonlít a cukoretetéshez, az íz különbsége  alapján azonban már lehetne érvelni, de szerintem csak tovább rontaná a helyzetet, az is elbizonytalanodna, aki eddig nem vonta kétségbe a mézünk eredetét. Szerintem a kristályosodó mézek esetén a legjobb megoldás a krémméz készítés lenne, akkor nem látná a vevő a kristályszemcséket. Ilyennel viszont nem foglalkoztam, ezért nem tudom, hogy napraforgómézből lehetne-e jó minőségű krémmézet készíteni?
 Az sem igazán jó dolog, hogy a répacukrot keressük állandóan: ha azt mutatjuk, hogy attól félünk, hogy kimutatják, akkor mintegy beismerjük, hogy benne van a mézünkben. Úgy hogy engem már nem is érdekel, hogy répa vagy nádcukor. Arra vigyázok, hogy ne keveredjen bele a pergetett mézbe. Már ha ez valóban úgy történik, ahogy az ember elgondolja. Sokszor járok úgy, hogy azokban az években, amikor volt repce a környéken az akácmézem tavaszra csak beáll, de legalábbis opálos lesz, nem megy át hidegen a mikroszűrőn. Hiába vigyáztam. A méhek egyszerűen pakolják a mézet ide-oda, a mézkoszorúban lévő repce el tudja rontani az akácot akkor is, ha ezeket a kereteket vagy csak akác után, külön pergetem, vagy nem is pergetem. Mondjuk egy félfiókra korlátozott akáctermelés esetén már ez sem fordulhatna elő. Azt meg valahogy nem szeretem csinálni. Meg aztán itt ütközne is azzal, hogy a tápláláshoz szükséges élelemet is cukorból pótoljuk akkor, amikor pergetés után nincs azonnal nektárforrás.
Szóval kényes téma ez az etetés, nagyon kell vigyázni arra: mit csinálunk, mit mutatunk be belőle, és mit mondunk róla.

Re:Etetés
« Válasz #21 Dátum: 2014. Június 13. 09:25 »
Irido!
Egyet értek a hozzászólásoddal.
Atya!
Ezt írtad:
"Sokkal szégyenletesebb dolog az amit az OMME csinál a méhészekkel!!"
Majd így folytatod:
"A Kft fő csapás iránya (hangzatosan) az üveg forgalmazás, cukor forgalmazás, gyógyszer forgalmazás."
Te még hiszel nekik?
Szerintem akkor járunk jól, ha az OMME nem forgalmaz semmit!
Az OMME-s üveggel is úgy át vágták a méhészeket, ahogy úri emberek nem szoktak viselkedni.
Olyan "Gyurcsányos" érzésem van. Hazudtunk éjjel nappal.
Azzal kampányolt az IB színe-java, hogy azért kell Kft. mert akkor olcsóbban kapják a méhészek a termelői üveget.
Apró hiba csúszott a számításikba, drágább lett, Orosháza már tombol a forgalom csökkenése miatt.
Ezt megetették velünk!
Isten ments, hogy cukrot is forgalmazzanak. Az tuti akciós lesz. Csak nekünk,csak most.
Egy biztos, attól drágább sehol sem lesz,mert hát a Kft-nek is meg kell élnie,vagyis nyereséges kell hogy legyen.
De rajtunk nyerészkednek?
Még így is az OMME-s üveg forgalmából éldegél a Kft. és persze annak vezetője.
Tisztelt Méhészek!
Be kell lássátok, a Kft.nem a méhészek érdekében jött létre!
A Kft. az OMME-ból élő szűk kör kiváltsága. Vannak akik erről nyíltan mernek értekezni (ellenzék), és vannak akiket nem érdekel. Már Kaposváron is megkérdeztem, hogy mi a jó nekünk a Kft-ből. Na azt hallottátok volna!
Leordították a fejem, hogy OMME ellenes vagyok, meg sértődött. Majd megunják. Szerintem meg kevesen vagyunk aki ennyire aggódik a méhészek vagyonáért. Tehát én az OMME szétverését akarom azzal, ha felhívom a figyelmet arra,hogy a tagdíjunkból nem azt csinálnak amit akarnak? Ez közpénz a javából!
Ha már az ígéretekről beszélünk.
Chip leolvasók az autópálya kapukba? Ez ugyan olyan kacsa, mint az összes többi.
Méhegészségügyi felelősök irányítását átveszi az OMME. Bár így lenne. Ezt is előbb bejelentették, nemhogy előbb körülnéztek volna kicsit,mi mibe kerül. A 100 milliós üzemeltetési költség köztudott volt! Naivak.
Kapkodó,nem átgondolt, a"csúsztatásoktól sem mentes" kijelentések garmada jellemzi az OMME irányítását.
Legnagyobb hibát a tagság,és a küldöttek követik el, hogy nincs számon kérés, benyalják a kábítószerrel felérő
hatalmas dumát. Ekkor már az elért eredmények is eltörpülnek. (Akáckoalíció, Hungarikum.)
Megérdemeljük!
Egy-két elhíresült szlogent biztosan sokáig fogunk emlegetni a mostani vezetés után.
" Jól ültök a szeren."
"Jó apálya!" (Foci VB idején különösen.)
"Pusszantalak!"
Ebben a néhány utolsó sorban benne van az OMME komolysága.
Én is ennyire veszem őket komolyan.
Nagyernyei Attila

 

Re:Etetés
« Válasz #22 Dátum: 2014. Június 15. 22:14 »
Jó estét Méhésztársak!
Ma megdöbbentő hír jutott tudomásomra.
Az egyik egészségügyi felelős segítségét kérte egy megyénk ifjú méhésze.
Állítólag valami fiasítás betegsége van a méheknek,mert a fehér álcákat kidobálták.
Ki is ment a felelős. 27 méhcsalád már nem élt az 50-ből!!!!!!!!!!!
Szerintetek?
Sok már csak a kereteken gubbasztott!
ÉHHALÁL nyár közepén.
Elkeserítő milyen emberek keveredtek közénk!
Ugyan olyan állatkínzásnak tartom, mint egy kutya megkötését, megverését.
Akinek a méhei éhen pusztulnak, büntetést érdemel!
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Etetés
« Válasz #23 Dátum: 2014. Június 15. 22:31 »
Sziasztok!

Elszomorító ez a hír! Teljes mértékben egyetértek abban, hogy állatkínzásként kéne kezelni ezt is. Egyesek azt hiszik, hogy ha van pénzük, tudásuk is van. Cukrot nem vett az illető, de biztos vagyok benne, hogy egy vadiúj, divatos pick-up áll az udvarában. Egy régi mondás szerint: a méhész legnagyobb szégyene, ha éhenhalnak a méhei! Ezek az emberek a szakma szégyenei! Nem került egy csöppnyi erőfeszítésébe sem, hogy létrehozzon egy "méhészetet" és nem tett egy csöppnyi erőfeszítést sem azért, hogy fenntartsa azt!

Üdv! Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #24 Dátum: 2014. Június 15. 22:40 »
QUQURIQ!

Szebb híreket kívánok Mindenkinek!

Csak egy kis röpke kérdés?
Az ifj. méhészünk, vajon hányszor nyithatta ki a kaptárait, hogy nem vette észre, hogy éheznek a méhei, és elfogyott az összes tartalék élelem.
Ezzel büntette meg a méheit, hogy nem hordtak neki családonkénti 50 kg akácmézet!!!
Szerintem a kezdőket senki nem informálta, hogy vannak olyan évek amikor nekünk kell eltartani a méheinket, nem pedig ők tartanak el bennünket!

Kiskakas

Re:Etetés
« Válasz #25 Dátum: 2014. Június 16. 07:49 »
Hány ilyen lehet még,amiről nem tudunk?Lehet,hogy én vagyok túl pesszimista,de tartok tőle,hogy legkésőbb ősszel nagy gondjaink lehetnek a magára hagyott méhállományokkal.Biztos lesznek páran,akik mivel nem "folyik a mézcsap" rá se néznek az állományukra.Minden évben lehet találni pár ilyet,de most lehet,hogy több lesz.Ha lehetséges mindenki legyen még éberebb és nézzen kicsit körbe a méhei röpkörzetében.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Etetés
« Válasz #26 Dátum: 2014. Június 16. 12:29 »
Szép napot!
Etetés....méhek éhezése...
Kérdezem: mit érdemel az a méhész, aki NB fekvő kaptárakban a méhcsaládokat  fiasításos  keretestől  kopaszra pergeti, aztán esetleg híg cukorlöttyön tengeti őket, majd még "oskolában" tanítja is technológiát ?

Re:Etetés
« Válasz #27 Dátum: 2014. Június 16. 12:53 »
.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 19. 13:36 írta deGonosz »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Etetés
« Válasz #28 Dátum: 2014. Június 17. 23:21 »
QUQURIQ!

Sajnos ez nem vicc!
Országosan éheznek a méheink.
NAGYON SOK MÉHÉSZNEK NINCSEN PÉNZE MEGVENNI AZ ÉLETET ADÓ ELESÉGET A MÉHEINEK!
Mi lesz a betelésig?
Kedves méhész Barátaim!
Nem is olyan sok az amit most be kell etetni!
        1:2
cukor : víz
családonként 1 l  / három naponként!!!
Petézik az anya, fokozottabb a virágpor hordás, nem áll le a fiasítás.
Csak ennyi az egész!
Az sem nagy baj, ha négy naponta adjuk oda a szirupot, csak egy kicsit sűrűbb legyen.
Tartsunk ki még napraforgóig! (még kb. 2-2,5 hét)! (ki hol lakik).
Mi is eszünk minden nap, meg iszunk is!
Ezt tartsuk szem előtt!

Az éhes Kiskakas!

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Etetés
« Válasz #29 Dátum: 2014. Szeptember 09. 20:42 »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.