Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv

  • 113 válasz
  • 73278 megtekintés
Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #60 Dátum: 2014. Január 29. 09:40 »
Idézet
Magyar Növényvédelmi Mérnöki és Növényorvosi Kamara: 

elhallgatják a méhészet számára oly fontos Növényvédelmi Cselekvési Terv ismertetését, ők azok akik még mindig a méhészek ellen hangolják a gazdákat

Ez frissebb a jelenleg érvényben lévőnél, vagy erről van szó, mert ez rendelkezik, hogy 2014 január 1-től kötelezően be kell tartani minden gazdálkodónak az integrált növényvédelemre (IPM) vonatkozó külön jogszabályban meghatározott előírásokat, mert ez az 2009/128/EK irányelv előírása?
Ennek az NCST-nek a másolatát küldte ki az OMME 2012.12.20-án?
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye!

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #61 Dátum: 2014. Január 29. 10:07 »
Kiküldeni kiküldte pontosabban közzé lett téve akkor az omme.hu-n 2012 végén, na de azóta a dolgokkal foglalkozni is kellene.

Már legalább 5-6 fórumon jártam ebben az évben figyelve a szervezetek kommunikációját.

Sehol semmi jele az aktuális jogi szabályozásokra történő figyelemfelhívásoknak

Ráadásul az OMME sem tesz semmit ezen a téren.

« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 10:38 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #62 Dátum: 2014. Január 29. 11:04 »
Tisztelt Tóth Zoltán Úr!

Felkeltette érdeklődésemet a téma címe.
Idáig vártam, végre olvasható lesz a Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv.
Már 5 oldal tartalma van a hozzászólásoknak, de még a Tervről egy árva szó nem sok, annyi nem hangzott el.
Szeretném megkérdezni Önt. Mikor tárja a nagy nyilvánosság elé a Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Tervet?

Méhészbaráti üdvözlettel:

Szabó József

u.i.: Mielőtt bármilyen vád érne, nem vagyok az OMME tisztségviselője, nem vagyok sem rokoni, sem baráti kapcsolatban egyetlen OMME tisztségviselővel sem, nincs érdekeltségem sem állami, sem magán tulajdonú vállalatban (pl. növény védőszer gyártó vagy forgalmazó vállalkozás)! Egy egyszerű méhész vagyok, aki csak érdeklődik! Amennyiben szükséges megadom a születési időmet, édesanyám nevét, a lakcímem, telefonszámom, adóazonosító jelem, a munkáltatóm nevét, címét, székhelyét, a közvetlen munkáltatói jogkört gyakorló vezetőm nevét, beosztását, telefonszámát. Mindezt csak azért, hogy minden kételyt eloszlassak, nem az "ellen oldalról" próbál beférkőzni valaki!

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #63 Dátum: 2014. Január 29. 11:59 »
Kedves Szabó József Méhésztárs!


Mint ahogyan említettem feltárjuk a tervet lépésről lépésre, időnként megállunk vitatkozunk. Látszólag alig jutunk előre de a háttérben sokakban maradandó gondolatokat ébresztünk.
Úgy gondolom egy ilyen intézkedési terv feltárása egyik napról a másikra nem szerencsés.
A terv rázúdítása egyik pillanatról a másikra a hallgatóságra nagy hiba lenne.
Ha megfigyelte a méhésztárs, a túloldal most mély hallgatásba burkolózott.
Az eszmecserébe képtelenek bekapcsolódni, na majd a kritikai észrevételek persze nem maradhatnak el.

Nem OMME vezetőségi ülésen vagyunk nincs itt terorizálva senki, minden tisztességes szándékú észrevételt szívesen fogadunk.

Kérem figyelmesen olvasson a sorok között mert az alapok már részben feltárásra kerültek.


Üdvözlettel: Tóth Zoltán
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 12:03 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #64 Dátum: 2014. Január 29. 17:44 »
Kedves Méhésztársak!

Tudjátok javaslatot várnak tőlünk az OMME vezetői a(z) NP. 25 par. alkalmazott kutatási program konkrét tartalommal történő megtöltéséhez.
Többen is úgy gondoltuk ez az évi kb. 50 millió Ft. egy része szolgálhatná egy jelenleginél ( OMME Méhegészségügyi és Környezeti Monitoring vizsgálatoknál) sokkal tisztább értékelhetőbb vizsgálati módszer megvalósítását. Egy új vizsgálati módszer és teljesen korrekt vizsgálati eredmények állhatnának rendelkezésünkre a csávázószerek és egyéb méhekre veszélyes növényvédő szerek megítélése kapcsán.

Csatolt fájl-ban elérhetővé teszem a levelem töltsétek le írjátok át a fejlécet illetőleg a tartalmát ha úgy kívánjátok, és küldjétek be az omme1984@enternet.hu e-mail címre 2014.01.31-ig.

Kérlek tegyétek meg minél nagyobb számban, hogy legalább a jövőben lehetőségünk legyen korrekt vizsgálati módszerekhez.

Amennyiben egyetértettek kérlek benneteket fejezzétek ki tetszésetek!! ;)

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #65 Dátum: 2014. Január 29. 17:50 »
A permetezésekből adódó méhpusztulásokat talán ki lehetne védeni azzal, ha megszüntetnénk a méhkímélő technológiában történő kijuttatást, vagy a méhekre nem veszélyes kategóriabesorolást, ha sok gazdánál ez okoz  félreértést. A vegyszer az vegyszer, a legjobb, ha azzal a méhek nem találkoznak.
Persze abba meg mi bolondulnánk bele, ha Pista bácsi ma, Karcsi bácsi, a szomszédja majd holnap, Feri bácsi a másik szomszéd meg holnapután szeretne permetezni, tehát valamilyen módon koordinálni kellene az egy adott területen azonos kultúrnövényt termesztők permetezését (régebben, a nagy területen gazdálkodó TSZ-ek idejében valóban elég volt egy emberrel egyeztetni a permetezésről, most több 10, vagy több 100 gazdával ez sajnos lehetetlen). Kezdeményezhetnénk, hogy az állam támogassa az ilyen növényvédelmi koordinátorok működését.
Szerintem a méhkímélő technológiával nincs baj, ellenben a Az Éltv. végrehajtására kiadott, a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet 15. § (2) bekezdését összevonnám a (3). bekezdéssel, így megszüntetve a lehetőséget, hogy nappal a virágzó táblát gombaölővel kezelhessék.
növényvédelmi koordinátorok ötlete tetszik, de lehetne ezt akár úgy is csinálni, mint az egyszerűsített foglalkoztatásnál.
Minden növényvédőszeres kezelést bejelenteni:
  • elektronikus úton, kormányzati kézbesítési szolgáltatás igénybevételével (a továbbiakban: ügyfélkapu), vagy
  • telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefonon

Továbbá, ugye permetezési naplót kell vezetni, ezt kibővíteném azzal, hogy fel kelljen tüntetni a szer valamely egyedi azonosítóját (ha van ilyen) és a csomagoló anyagot megőrizni legalább egy évig, vagy igazoltan átadni egy erre szakosodott hulladékgazdálkodónak. Talán az utóbbi jobb a környezetvédelem szempontjából.
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye!

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #66 Dátum: 2014. Január 29. 18:16 »
Nálunk sajnos többször volt rá példa,hogy csak a permetezés utáni nap jött ki a levél.A kiértesítést esetleg lehetne úgy intézni,hogy mi is beregisztrálunk,megadjuk a vándorhely,telephely pontos koordinátáit és amennyiben vegyszerezés történik a röpkörzetben,akkor a rendszer automatikus figyelmeztetést küld e-mail-ben,vagy sms-ben. Kérdés,mennyivel előbb kelljen bejelenteni a permetezést,hogy legyen időnk lépni,ha szükséges,de a gazdálkodó se jelentgessen feleslegesen.Sokan nézik az agrometeorológiát vegyszerezés előtt,de sajnos mostanában a meteorológusok még a következő nap időjárását is csak elvétve találják el,nemhogy a többi napét.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #67 Dátum: 2014. Január 29. 18:24 »
"Tudjátok javaslatot várnak tőlünk az OMME vezetői"

       1. Méhészet fenntarthatóságára irányuló kutatások témában

Több éve „Méhészeti monitoring” vizsgálat kerül elvégzésre, melyről készült leírásokat tanulmányoztam. Folyamatosan közlésre kerül a műlépekben, viaszban jelenlévő szermaradványok mennyisége. Felvetődött bennem, hogy  méhink pusztulásában milyen szerepet játszhatnak a viaszban előforduló szermaradványok, hiszen méheink ezen szennyezett viaszban élnek, fejlődnek.
Javasolnám: - erősen szennyezett lépekben, és kontrol tiszta viaszban fejlődő méhek vizsgálatát,
                   - műlép készítők által forgalomba kerülő viaszok összetételének vizsgálatát paraffin és egyéb összetevőkre.
 
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 19:10 írta bekesm »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #68 Dátum: 2014. Január 29. 18:46 »
Lindzzy!
Nem gondolom, hogy ki kellene értesíteni a méhészeket. Elég volna, ha a méhkímélő technológiába bevonnák az összes növényvédő szert. Mert a "méreg az méreg". A permetezést elég lenne bejelenteni közvetlen a vegyszerezés előtt, így elkerülve azt, hogy reggel bejelenti és este nem vegyszerez, mert rossz idő lett, vagy eltört a traktor. Ha a méhész mérgezés nyomait tapasztalja, akkor a vizsgálat során kiderül, hogy röpkörzeten belül, ki, mivel vegyszerezett és beazonosítható lesz a károkozó.
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye!

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #69 Dátum: 2014. Január 29. 18:57 »
Zoltán!
Az első pontnál esetleg súghatnánk,hogy milyen szempontok alapján válasszák ki a telephelyeket és milyen számban,hogy reprezentatív mintát kapjunk.
A második pontra én is befizetnék,de tartok tőle,hogy ezt maximum önszorgalomból saját területen,saját pénzből tudnánk megcsinálni,mivel gondolom a "csaszi" is invazív,vagy ha még nem került fel a listára,akkor fel fog hamarosan,mint ahogy jól mézelő növényeink nagy része.Persze lehet próbálkozni,de szerintem kb annyi esélyünk van ilyen kutatás Uniós pénzből történő finanszírozására,mint ha most kérnénk tőlük támogatást 200 ha akáctelepítésre.Bár lehet pár évig hagynák élni a dolgot.Nálunk is tervben van egy kis ültetvény,csak először kell venni hozzá egy alkalmas területet.

JoóMéhész!
Én azért nyugodtabb lennék,ha kiértesítenek,akkor el tudom dönteni,hogy mit merek bevállalni,mit nem.Bár,ha olyan szert használ,ami tutira reggel már nem káros,akkor lehet,jobb,ha nem is tudok róla...
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #70 Dátum: 2014. Január 29. 19:18 »

Kedves bekesm!


Konkrétan éppen arra gondoltam az 1.  Méhészet fenntarthatóságára irányuló kutatások című témában, hogy induló starter vegyszerektől mentesített ökológiai családok lennének megvizsgálva és megfigyelve abból a szempontból, hogy miként reagálnak a környezet káros hatásaira a méhcsaládok.

"A méhcsaládok ideális esetben méhrajok esetleg olyan méhcsaládok melyekből azok lépkészletéből , táplálékából és egyedeiből igazolhatóan semmilyen káros szermaradvány nem mutatható ki és méhegészségügyileg kifogástalan állapotban vannak."

Az ötleted teljesen jó csak más nevet kell adni neki mint a "Méhészet fenntarthatóságára irányuló kutatások"


Amiről írsz az 1. Egyes (peszticidek, fungicidek, herbicidek) növényvédőszerek LD 50 érték megállapítását célozná fejlődő méhlárvák esetében.

Írd be ezt a címet és teljesen jó szerintem.

Aztán indokold az alábbi írásoddal:

"Több éve „Méhészeti monitoring” vizsgálat kerül elvégzésre, melyről készült leírásokat tanulmányoztam. Folyamatosan közlésre kerül a műlépekben, viaszban jelenlévő szermaradványok mennyisége. Felvetődött bennem, hogy  méhink pusztulásában milyen szerepet játszhatnak a viaszban előforduló szermaradványok, hiszen méheink ezen szennyezett viaszban élnek, fejlődnek.
Igaz, hogy ezt elvégezhetnék a jelenlegi Méhegészségügyi és Környezeti Monitoring terhére is de
Javasolnám: - erősen szennyezett lépekben, és kontrol tiszta viaszban fejlődő méhek vizsgálatát,
                   - műlép készítők által forgalomba kerülő viaszok összetételének vizsgálatát parafin és egyéb összetevőkre. "

 Igaz, hogy ezt elvégezhetnék a jelenlegi Méhegészségügyi és Környezeti Monitoring terhére is de soha sem tudni...próba szerencse

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #71 Dátum: 2014. Január 29. 19:25 »
Kedves lindzzy!


Tényleg igazad van, szerintem akár lehetne javasolni környezeti szempontból leginkább terhelt vidékeket.
Nekem lenne egy javaslatom Sz.-Sz.-Bereg megye/ Fényeslitke mint egyik lehetséges helyszín gyümölcstermő vidék teljes káosszal a növényvédelemben.
De kérjünk segítséget a többiektől is, javasoljatok méhésztársak helyszíneket szőlőtermő vidékekről, szántóföldi övezetekből, további zöldség-gyümölcstermő régiókból, akár minden régióban, akár minden megyében. Bármilyen helyszín szóba jöhet ahol már korábban is gondok voltak, de eddig problémamentes helyszínekre is szükség van.

Szabad a gazda!! Reméljük mi méhészek is  szabadok lehetünk valaha
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 30. 08:47 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #72 Dátum: 2014. Január 29. 22:58 »
...

A neonikotinoidok esetében azonban ha jól tudom, nem a permetezés, hanem a csávázószerként történő kijuttatás okozott problémákat. Ezt kivédeni igen nehéz, ...

Sajnos megint csipognom illik. A neo nem csak csávázószerként okoz problémát, a pl. kiskertekben legfőképpen túladagolt  permetezőszerként is.
Tóth Péter és Cserényi Péter tán egy aspektust emelt ki a XIX-ben? Az pedig az volt, hogy vetéskor por képződik, és az egész neo ügyet meg lehet oldani egy adapterrel, amit rátesznek a vetőgépre és kész?

A valóságban ennél sokkal összetettebb a probléma. Tavaly óriási belvizek voltak. Ott nem oldódott ki semmilyen neo a talajból? A talajban mennyi ideig marad meg a neo? Azt hallottam, hogy akár nagyon sokáig is, így az évente vetés egyre jobban telíti a talajt. Kínában már eljutottak odáig, hogy egyes tartományokban nincsenek méhek, és ott kézzel poroznak. Mint a "Méhek élete" c. filmben. Aztán a földből már nemcsak a haszonnövények, hanem a más virágok is felszívhatják a neot. Aztán méhecske hami, és gyermökök majd pusztulnak lárvaként. Elnéptelenedik a család... Vagy olyan beteges lesz, hogy abba hal bele...

Persze ha a vidék méhei elpusztulnak, akkor lesz jó sok munka, lehet nálunk is kézzel porozni.

Az okos ember a más kárából tanul, a buta meg nem hajlandó a sajátjából sem. "MER NÁLUNK SENKI NEM LÁTTA, AMINT A MÉHECSKE MEGETTE A NEOT, AZTÁN ÚTKÖZBE MEG MEGHALT. AKI ILYENRŐL BESZÉL, AZ RÉMHÍREKET TERJESZT. ÉN MINDENT JÓL CSINÁLOK, ÉS AZ ÖREGURAK MIND MELLETTEM VANNAK! ÉS TESSÉK TUDOMÁSUL VENNI? HOGY CSAK ÉN TUDOK MINDENT A NEO-RÓL! SEM NYUGATON? SEM KELETEN,SEM ITTHON NEM ÉRT ÚGY HOZZÁ SENKI? MINT ÉN. MÉG AKKOR SEM ÉRTENE HOZZÁ SENKI, HA ÉN EGYETLEN NEOBAN ELPUSZTULT CSALÁDOT SEM LÁTTAM VOLNA! ÉS CSAK RÁNK FIGYELNEK A MINISZTÉRIUMBAN, MÁS MEG NEM SZÁMÍT"

Nagybetűs szöveged alapján má tudom ki vagy!, De bocs, Te milyen bérlistákon szerepelsz?

Dafke nem lehet a méhésztársadalom érdekeit védeni. Ők már csak a saját becsületüket védik, NEM HIBÁZTUNK és ezt el fogják mondani ezerszer. Pedig a becsület csak egy esetben maradhat meg, ha beismeri, hogy hibázott, ...

A szekértáborok felálltak. Az egyik, talán mér ezerszer is megbánt rossz mondatát védi, nincs neo probléma. És ezt a propaganda újságban is közlik. A másik meg becsületesen kiáll a méhekért. De a pénz ott van, addig mondják, hogy nincs neo probléma, amig nem lesz csend. Síri csend, amikor már egyetlen zümmögés sem hallatszik, egyetlen szárnycsapás sem lesz, csak egy hallatszik majd a propaganda tanácsadók szájából harsogva, Mindenről a méhész tehet, mert a neo nem hibás, a méhész rosszul védekezett az atka ellen. Hogyis? Eddig mindenki jól védekezett az atka ellen, most meg pusztít az atka, mert az összes méhész rosszul védekezik. ésatöbbi, ésatöbbi. A propaganda száz okot is talál majd, de a neo nem lesz köztük. Mert mé akkor megmondták, amikor az egész kezdődött...A propaganda görögni fog...

CSIP CSIP, nekem van a legkisebb agyam?

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #73 Dátum: 2014. Január 30. 02:09 »
Kedves SzurkeVereb79!
A hozzászólásod végén volt egy kérdésed.
Arra az a válaszom, hogy NEM!
Akik azt állítják, hogy a neok nem okoztak gondot, ők agyhalottak!
Nagyobb agyuk van mint neked, csak nekik nem működik!
A Te agyaddal semmi gond! Csak mindenki így gondolkodna!
Ebből is látszik, nem kell ahhoz sok ész hogy belássuk, ami a Föld összes országában gondot okozott, talán Magyarországon sem kéne elixírnek kikiáltani!
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 30. 07:37 írta Nagyernyei Attila »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #74 Dátum: 2014. Január 30. 10:28 »
A méhmérgezés esetében teljesen új mintavételi módszert kell kidolgozni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.