Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv

  • 113 válasz
  • 73032 megtekintés
Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #45 Dátum: 2014. Január 28. 21:28 »
Wow.Na ezt is elmondhatom magamról,hogy pár pillanatig valaki prominensnek nézett.Vagy arra akarsz célozni,hogy permetezésért kizárnak az egyesületből? :-[ Komolyan feldobtad az estémet. :)
Sajnálom,hogy azt gondolod,hogy aki ellentmond valamiben,az kizárólag OMME vezetőségi tag lehet.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #46 Dátum: 2014. Január 28. 21:32 »
QUQURIQ!

Lindzzy!

Nem akartalak cikizni!
Jól csinálod a növény termesztést, "feloldozlak"!
Szorgalmas egy menyecske lehetsz. Tetszenek a temperamentumos lányok.
Húsz tő csemege szőlőm van, négy évesek, de még soha nem permeteztem!!!
Rezisztenseket válogattam. Ami nem az volt, kidobtam és újat ültettem. és így tovább...
Most meg nem kell permeteznem.
A gyümölcs fákkal is ez a tervem. kb. abból is húsz fám van.
A paprikát és a parit sem permetezem.
Ez utóbbi növényeket, csak reggel szoktam meglocsolni, hogy éjszaka ne álljon párában és a botritisz ne szaporodjon el rajtuk. Ha mégis, csak letöröm a beteg leveleket, és elégetem.
Fentről nem szabad locsolni , mert a botritisz spóráit rámosom a lenti levelekre.
Ha tudsz szerezni  melioritot, vagy zeolitot, egy-egy marékkal tegyél az ültető gödörbe a szerves trágya mellé. Magas a makro és mikro elem tartalma, ellenállóvá teszi a növényeket. Az ízük emiatt csodálatos lesz. Mádon leget kapni nagy tételben is.
Szóval, nem vagyok bio kertész, csak szeretem a természetes élelmiszereket.

Üdvözöl a Kiskakas!

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #47 Dátum: 2014. Január 28. 22:00 »
Drága rezisztens magot vetettünk,egyenesen a kutatóintézettől vettük.Véletlenül sikerült kísérletet is végezni vele,ugyanis 1/3 sokkal később kelt ki(hiába,közgazdász vagyok,nem agronómus :)),ezért ott nem tudtuk megfelelően védekezni.Mérleg: a vegyszerezett rész elég jó lett,a maradékban cuki kis bagolylepke tenyészet alakult ki.Sokat próbálkozok a bio módszerekkel,növénytársításokkal stb,de sajnos egyelőre nem értem még el számottevő eredményeket.A kukacos, levéltetűtől ragadós cseresznye nem annyira jött be,viszont a mirabolánom igazi bio.A szőlőt mi se permeteztük tavalyelőtt,a seregélyeknek így is tökéletesen megfelelt >:(.De kiszúrtunk velük,tavaly télen kiszedtük és akácost telepítettünk a helyére.Ha már gyónok:piszok sok szőlő pusztulása szárad a lelkemen,valahogy az akác közelebb áll a szívemhez. ;)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #48 Dátum: 2014. Január 28. 22:07 »
Nagy a lapítás a túloldalon, mit szólsz hozzá lindzzy? :-[ :-X :o

Vagy a mai igazságok kiverték a biztosítékot? ;D
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 28. 22:12 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #49 Dátum: 2014. Január 28. 22:35 »
Nem hinném,hogy az én súlyos vétkeim ennyire megrendítették volna az egész méhésztársadalmat.Bár manapság már sose lehet tudni...Az a gyanús,ami nem gyanús. ;D Tényleg nem,hogy véletlenül te vagy IB tag? ;D
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #50 Dátum: 2014. Január 29. 06:42 »
Tudod én ha jelenlegi IB tag lennék már rég felálltam volna szégyenemben.

Nekem ugyanis van önkritikám.

Ez a fajta viselkedés mélyen megalázó a méhészek számára.

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #51 Dátum: 2014. Január 29. 06:51 »
Javaslom térjünk vissza a témához tegnap a szereplők ismertetésénél tartottunk:


Greenpeace _ stabilan a méhészek oldalán áll növényvédőszer ügyben, nem úgy mint  a   
                                  jelenlegi OMME vezetése
                       Félelmeik: a hasznos beporzó rovarok pusztulása
                       Érdekeik: egy  környezetkímélő fenntartható mezőgazdaság a lehető legkevesebb   
                                       növényvédőszer használatával.


Növényvédőszergyártók: profit mindenekelőtt, az óriási kutatási összegek megtérülése, ennek érdekében
                                                   direkt lobby alkalmazása, 2013-ban elkezdek indirekt módon is lobbyzni 
                                                   Magyarországon.

                                        Félelmeik: Mi lesz ha a méhészek miatt sorban betiltják az egyes hatóanyag 
                                                         csoportokat
                                        Érdekeik: Továbbra is gyártani és értékesíteni szeretnének


Magyar Növényvédelmi Mérnöki és Növényorvosi Kamara: 

elhallgatják a méhészet számára oly fontos Növényvédelmi Cselekvési Terv ismertetését, ők azok akik még mindig a méhészek ellen hangolják a gazdákat

                                       Félelmeik: A gazdák képtelenek lesznek megvédeni a növényeket, persze ha még 
                                                        vetésforgót sem tartják tiszteletben

                                       Érdekeik: A növényvédőszergyártók lobbyjában hősiesen helyt állni



 
Növénytermesztő gazdák:

ők azok tisztelet a kivételnek akik továbbra is felelőtlenül környezettudatosság nélkül félvállról szeretnék kifelé szórni a vegyszereket továbbra is személyi felelősségük elhárításával egyetemlegesen.
Ők azok akik úgy gondolják, hogy méhkímélő permetezőszer nappali órákban történő alkalmazásával még használnak a méheknek nem hogy ártanának

                                          Félelmeik: tulajdonképpen nincsenek, mint ahogy felelősségük sem
                                          Érdekeik: a növényvédőszer gyártókkal egyetemben profitot szeretnének realizálni.


Jogszabályi környezet

az szerencsére a méhészek oldalán



Végrehajtó hatalom

Növény -és Talajvédelmi Állomások szeretnének segíteni de alapvetően a a növényvédőszergyártók képviselőivel "szocializálódtak", jelenleg nem a méhészek mellett állnak. DE a legnagyobb segítséget részben ők nyújthatják a
tárgyalások során

                           Félelmeik: megegyeznek a növényvédőszer-gyártókkal
                           Érdekeik: viszont egy közös megegyezést keresnek

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara


szerepük egyelőre nem tisztázott a kérdésben


OMME

a meghasonult jelenlegi vezetés is az ellenérdekeltek táborában foglal helyet jelen pillanatban

                                            Félelmeik:amennyiben leváltják őket hogyan fognak elszámolni ígéreteikkel
                                            Érdekeik:ennek a hihetetlenül káros lagymatag förmedvénynek a melegen tartása
                                                           amit összehoztak, magyarán hadd pusztuljanak a méhek kutatgatjuk az 
                                                           okokat aztán jól el vagyunk a tagoknak villantunk néha valamit

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #52 Dátum: 2014. Január 29. 07:40 »
Tisztelt Zoltán!
Nagyon találó az írásod!
Mindenki kiporciózva megkapta a jellemzését!
A tetszik gomb megnyomásával fejeztem ki véleményemet!
Üdvözlettel:Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #53 Dátum: 2014. Január 29. 08:07 »
Köszönöm Attila!


Nem tettem róla említést ugyan de a szereplők oldalán a gazdák alatt értem azok egyes szervezeteit is pl. Agrya akik szintén a Növényorvosi Kamarával karöltve a növényvédőszer lobby oldalán kampányolnak.

Írjatok bátran hátha kimaradt valamely szervezet a felsorolásból aztán megvizsgáljuk az összefüggéseket.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 08:13 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #54 Dátum: 2014. Január 29. 08:13 »
Sajnos mi magunk is kénytelenek vagyunk vegyi anyagokhoz (gyógyszerekhez) nyúlni, álszent dolog lenne a gyümölcs- és növénytermesztőktől elvárni, hogy ők ezt ne tegyék. Ráadásul azt mi sem szeretnénk, ha a csökkenő termésátlagok miatt drágulna a kenyér, a zöldségek, gyümölcsök, stb. Azt is meg kell értenünk, hogy ahogy gyakran minket is szorongat az időjárás, a gazdáknak ez ugyanúgy problémát okoz egy-egy permetezés elvégzésénél.
Így tehát közösen kell gondolkodni, és kompromisszumra kell törekedni az érintett felekkel.

A permetezésekből adódó méhpusztulásokat talán ki lehetne védeni azzal, ha megszüntetnénk a méhkímélő technológiában történő kijuttatást, vagy a méhekre nem veszélyes kategóriabesorolást, ha sok gazdánál ez okoz  félreértést. A vegyszer az vegyszer, a legjobb, ha azzal a méhek nem találkoznak.
Persze abba meg mi bolondulnánk bele, ha Pista bácsi ma, Karcsi bácsi, a szomszédja majd holnap, Feri bácsi a másik szomszéd meg holnapután szeretne permetezni, tehát valamilyen módon koordinálni kellene az egy adott területen azonos kultúrnövényt termesztők permetezését (régebben, a nagy területen gazdálkodó TSZ-ek idejében valóban elég volt egy emberrel egyeztetni a permetezésről, most több 10, vagy több 100 gazdával ez sajnos lehetetlen). Kezdeményezhetnénk, hogy az állam támogassa az ilyen növényvédelmi koordinátorok működését.

A neonikotinoidok esetében azonban ha jól tudom, nem a permetezés, hanem a csávázószerként történő kijuttatás okozott problémákat. Ezt kivédeni igen nehéz, azonban teljesen rossz megoldásnak tartom, hogy az OMME egyetlen emberre bízta a mintavételt, a  szükséges vizsgálatok elrendelését, és az eredmények elemzését-értékelését. Az ilyen esetekre munkacsoportot kell létrehozni, amelyben egy-egy szakterület képviselői vesznek részt - pl. növényvédős szakemberek, növényvédő állomás laborjának munkatársai, a méhbiológia szakterület képviselői: Dr. Csaba György, Dr. Békési László, Dr. Paulus Petra, a gyümölcs- és növénytermesztő gazdák képviselői, a növényvédőszergyártó cégek képviselői és a Greenpeace munkatársai. Ennek a csapatnak közösen kellene kidolgoznia a mintavétel és az eredmények értékelésének módszertanát, majd végrehajtania azt. A Nemzeti Programból pedig a munkacsoport működését és a mintavétel, ill. a vizsgálatok végrehajtását lehetne/kellene finanszírozni.

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #55 Dátum: 2014. Január 29. 08:23 »
Köszönöm jakabadam!

Írásod jelentős részével ( az első bekezdés kivételével) egyetértek.

Itt most nem arról van szó hogy biogazdálkodást kellene folytatni minden termelőnek hanem arról hogy a lehető legkevesebb vegyszer alkalmazásával történjen a termelés. Ami a legfontosabb mindez felelősen na ez hiányzik ma de nagyon a rendszerből.



Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #56 Dátum: 2014. Január 29. 08:40 »
Tisztelt Tóth Zoltán!
Azt azért leszögezhetjük, hogy a növényvédőszerek annyira nem olcsók, hogy ész nélkül szórják ki. Hidd el, a gazdáknak is az az érdekük, hogy a lehető legkisebb mennyiséggel érjék el a megfelelő védelmet.
Egyébként pont a szükséges mennyiség csökkentése érdekében alkalmazzák a csávázást, annak eredményét pedig ismerjük.
Tehát ha felelőst keresünk, akkor sokkal inkább a szerek gyártóit kell felelősségre vonni, de azt is érdemes lenne megvizsgálni, hogy vajon az egy-egy készítmény engedélyeztetése előtt elvégzett biztonságossági vizsgálatok megfelelőek-e? Lehet, hogy ennek módszertanát is újra kellene gondolni.

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #57 Dátum: 2014. Január 29. 08:55 »
Tisztelt jakabadam!


Szinte minden kultúrában a gazdák előszeretettel permeteznek gombaölőkkel, lombtrágyával virágzáskor akár 2-szer is mivel ezt javasolják is nekik.

Hogy a rovarölőt is beleteszi az számára természetes csak nem fog külön sziromhullás miatt ezért permetezni.
A költségeit ilyen módon csökkenti. A méhekkel pedig úgy vannak miért nem zárja be a méhész a kaptárakat.

Teszik ezt függetlenül attól hogy a gyártók a rovarölőszerek biztonsági adatlapján és használati útmutatójában ezt feltüntetik.

Természetes, hogy a jövőben szigorítani kell az engedélyeztetés során a növényvédőszerek vizsgálatát a Malya Péter által említett kiegészítésekkel is. 

De olyan növényvédőszert egyetlen fejlesztő cég sem tud adni ami avatatlan kézben felelőtlenül felhasználva is veszélytelen lenne.

Újra ugyanott vagyunk a gazdák felelősségének fennállásánál az elvégzett növényvédelmi kezeléseiket illetően.

Elvégre a növényvédelem veszélyes üzem!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 09:17 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #58 Dátum: 2014. Január 29. 09:19 »
A növényvédelem veszélyes üzem szerencsére ezt már évtizedekkel ezelőtt szlogenné vált.

Erről a tényről nem kell különösebben meggyőzni senkit.

Ha már veszélyes üzem az együtt jár a  felelősség kérdésével is.

Szerencsére nem nehéz példákat találni erre, és párhuzamot vonni.

1991-ben bevezették a közlekedésben mivel veszélyes üzem a kötelező felelősség biztosítást.

Lám működik, sőt jól működik. A felelőtlenek bünteti, a fegyelmezetteket elismeri a rendszer.

Hasonló a helyzet most a növényvédelemben hiába vannak szabályok, ha különösebb érdekek a gazdának nem fűződik a betartásukhoz.

Tehát kötelező felelősséget a gazdáknak!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 09:31 írta Tóth Zoltán »

Re:Méhészeti Érdekérvényesítési Cselekvési Terv
« Válasz #59 Dátum: 2014. Január 29. 09:22 »
Tisztelt jakabadam!
Nagyon helyesen ezt írtad nekünk:

"Ezt kivédeni igen nehéz, azonban teljesen rossz megoldásnak tartom, hogy az OMME egyetlen emberre bízta a mintavételt, a  szükséges vizsgálatok elrendelését, és az eredmények elemzését-értékelését."

Na látjátok! Én végig ezért tiltakoztam, emiatt hívott bennünket az OMME elnöke tárgyalni, aztán mi lett belőle?
Laza lett a nadrágtartója. Ennyire veszi komolyan az OMME vezetése az "alulról építkező" kezdeményezéseket!

Hogy várhatjuk el egy embertől azt amiről itt értekezünk, közben IB tag, szaktanácsadó, meg a Veszprém Megyei  Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara tagja?
Kinek az érdekeit próbálja érvényesíteni?
Olyan érzésem van, mintha a Fradi stadionban a Dózsának szurkolnék!

Így folytatod:
" Az ilyen esetekre munkacsoportot kell létrehozni,..."
Úgy el hajtottak bennünket ezzel a javaslattal, hogy azt sem tudtuk honnan jöttünk!
Remélem hamarosan mi mutatjuk nekik az irányt, ha Ti is úgy gondoljátok!

Nagyon mérges lettem így a végére, mert mindent amit kifogásoltunk összefoglalva leírtál!
A vége a lényeg, és ezt Kaposváron Bercsényi János Kalocsai elnök is sérelmezte.
Ezt írod.

" Ennek a csapatnak közösen kellene kidolgoznia a mintavétel és az eredmények értékelésének módszertanát, majd végrehajtania azt. "
Mit kellene kidolgozni? El kellett volna nekik jönni a Szekszárdon tartott csávázó szer konferenciára, meghallgatni  Etiene, és Gilles Ratia előadásait, valamint a nemzetközi kutatási eredményeket figyelembe venni, és a már lassan egy évtizede kidolgozott mintavételi és vizsgálati módszereket átvenni, felkészültebb emberekre hallgatni!
ÁÁÁÁÁ.
Ne gondoljatok ilyeneket!
A magyarokénál kidolgozottabb módszer a világon nincs!
Nálunk mindenki zseni! Akkor miért nevetett rajtunk Etiene Bruennau?
Nála avatottabb ember a témában aki így átlátja a dolgot nincs! 1000 méhészetben járt , jelenleg is az EU padsoraiban ül, képviselve a méhészeket!
Azt kérdezte, hogy nálunk ezt még engedik? Tóth Péter megmérte a méhekre kifejezetten veszélyes halálos dózist, és nem kongatja a vészharangot?
Én adtam a kezébe a monitoring vizsgálatok összefoglalóját! Csak csóválta a fejét!
Hol volt a nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnökünk, aki még biológus is ráadásul?
Nem folytatom!
Azért Csuja Lászlót is hallgassátok meg a témában.
Lehet vele  vitatkozni,  kérdezni tőle. Szívesen veszi, nem lekezelő, alázatos.
A másik oldal ezen nevet!
Jó szórakozást, csak ne a méhészekkel!
Nagyernyei Attila

« Utoljára szerkesztve: 2014. Január 29. 09:39 írta Nagyernyei Attila »